Tilak Serak

 

Mikina Tilak Serak je vyrobena z materiálu Polartec Power Stretch, což ji předurčuje k nejrůznějším outdoorovým aktivitám a také k nošení i v chladnějším počasí. Materiál je vcelku dobře prodyšný, takže byste se v něm při většině venkovních aktivit neměli nijak zvlášť potit. Serak je anatomického a přiléhavého střihu, takže je nošení velmi příjemné, člověka celý obepne a tepelný komfort se tím samozřejmě zvyšuje. V horní části mikiny je zip, který vede od hrudníku až ke krku. Z obecných informací zmíním ještě barevné varianty, kterými jsou šedo/černá, černá a červeno/černá. Doporučená cena mikiny Tilak Serak je 2299Kč. Vyrábí se i v dámské verzi, kde najdeme také zajímavé barevné varianty (např. bílo/šedá, bílá ad.).

 

 

Barevné varianty pánského modelu mikiny Tilak Serak.


Mikina je velmi příjemná na omak, švy jsou ploché a nikde neškrábou. Na úrovni krku je na vnitřní straně pouze malinká cedulka (asi 1x1cm) s údajem o příslušné velikosti, která také nijak nezavazí ani neškrábe. Z přiléhavého střihu vyplývá jedna drobná nevýhoda či nepříjemnost. Pokud mám na sobě funkční přiléhavé triko a chci na něj navléct Seraka, jde to poměrně špatně. Obě trika se o sebe jakoby „třou“ a srovnat je obě do správné polohy dá trochu zabrat:) To však samozřejmě nelze považovat za problém či dokonce závadu mikiny, spíše za drobnou nepříjemnost vycházející z logiky věci, na kterou si člověk prostě musí zvyknout.

 

Mikinu používám opravdu téměř na jakékoliv aktivity, a to v podstatě po celý rok...


Teplotně je Tilak Serak opravdu velmi univerzální a široce využitelná mikina, což dosvědčuji sám na sobě, protože ti co mě znají a potkávají, ví, že Seraka v podstatě nesundám. Neuplyne téměř ani den, kdy bych ho na sobě neměl, snad jen kromě parných letních dní. Ale i když jsem byl před prázdninami na Sardínii, kde přes den teplota stoupala nad 30°C, k večeru přišel Serak opět vhod, protože se pravidelně ochladilo až o 10°C a v tričku byla zima. Využívám ho cestou z práce/do práce, na kolo, na lezení nebo jen tak na doma, pokud zrovna nevytápím na 20°C a víc:)
Samozřejmě každý máme tepelnou hranici někde jinde. Já se považuji spíše za chladnomilného tvora a subjektivní teplotní hranice, kterou jsem při nošení Seraka vypozoroval, je v mém případě někde kolem 13°C nad nulou (za normální chůze, přičemž Tilak Serak tvoří v tomto případě samozřejmě svrchní vrstvu a pod ním mám pouze bavlněné triko s krátkým rukávem).  Pokud je teplota nižší, musím už na Seraka navléct nějakou soft-shellku či svetr/bundu, zkrátka další vrstvu. Je to samozřejmě údaj závislý na mnoha a mnoha faktorech, čili neberte to jako Písmo Svaté, spíš jen jako údaj pro vaši lepší představu o teplotním rozsahu této mikiny. Co se týče odolnosti proti větru, Serak není primárně určen do větrného počasí, resp. nemá žádnou "protivětrnou" úpravu či membránu, jako je např. no wind či windstopper. Serak je ovšem vyroben z natolik silného materiálu, že slabší vítr v podstatě neucítíte, zvláště pokud máte pod mikinou ještě jednu vrstvu. Nepříjemný je až silnější a chladný vítr, a to zvláště při jízdě na kole, kdy už mikina často poměrně nepříjemně profukuje.

 

Hodila se i na Sardínii:)


Přesto, že jsem si mikinu nadobro zamiloval a je a bude asi navždy mou nejoblíbenější, jedno opravdové mínus se přece jen najde. Zip, o kterém jsem mluvil výše, nejde dopnout až ke krku. Mám Seraka velikosti M (což je u mě standard, větší mikina by tak dobře nepřiléhala a neplnila tak dobře izolační funkci) a nemyslím si, že bych měl nějak asymetrickou postavu či extra velký ohryzek:). Mikina je mi akorát, jak v rukávech, tak délkou v pase. Ale když zapnu zip až ke krku, tak mě silně škrtí. Takže ho nechávám stále zapnutý jen asi do 2/3. Půjčoval jsem mikinu kamarádovi, který má podobnou postavu a měl tu samou zkušenost. Taky ji nedopnul, protože ho zip škrtil, jinak mu byl Serak akorát. Zajímavý (či spíše negativní) je v této souvislosti fakt, že u dámské verze je tomu přesně naopak. Límcová část nedoléhá těsně ke krku, ale naopak odstává. Opět ověřeno na dvou sličných slečnách:)

 

A slouží mi dokonce i v práci:))

 

Z naší skupiny mají Seraka např. taky Martin s Janou a ti zaznamenali lehkou náchylnost k oděru v místech, kde je Serak v kontaktu se suchým zipem. Já jsem se však s níčím podobným nesetkal. Na to jak často Seraka nosím, po necelém roce užívání, vypadá téměř jako nový. Žádné viditelné mechanické poškození ani odření či žmolky od suchého zipu vidět nejsou. Ani v oblasti ramen, kde je mikina při nošení batohu nejvíce namáhána není v mém případě vidět jakékoliv poškození.
Mikina Tilak Serak je rozhodně nejuniverzálnějším kusem oblečení v mém šatníku a kloubí v sobě jak tradičně kvalitní zpracování, tak i motto „v jednoduchosti je síla “. Prostě jednoduchý kus oblečení, který plní vše co má na 100%. S klidným svědomím mohu prohlásit, že pořízením této mikiny rozhodně neprohloupíte, ba právě naopak;-) Přeji příjemné nošení a hodně příjemných zážitků ať už budou odkudkoliv:)

 

Chuť na pivo je naštestí pořád stejná, tu mikina nijak neovlivní...:)) Nechť Vám zdraví i mikina slouží!

 

Celkové zhodnocení:

+ univerzálnost použití

+ výborné izolační vlastnosti

+ kvalitní zpracování

+ velmi příjemný materiál

 

- může být problém s dopnutím zipu u pánské verze (záleží na postavě, vždy nutno vyzkoušet...)

- naopak u dámské verze límcová část mikiny nepřiléhá těsně ke krku

 

 

Další informace o mikině Tilak Serak se dozvíte přímo na webu výrobce. Stačí kliknout na odkaz...

 

 

7. 10. 2010

Vašek

vaclav.kubecek@ursus.cz