TILAK: Raptor

 

 

V této recenzi bych se rád zaměřil na pánskou membránovou bundu do extrémních podmínek, a to konkrétně model Raptor od předního českého výrobce outdoorového oblečení - firmy Tilak. V mém případě se jedná o model z třívrstvého Gore-texu XCR (Extended Comfort Range = „větší rozsah pohodlí“, Ret: < 6,00 m2.Pa.W-1), který se v době své produkce vyznačoval až o 25% vyšší prodyšností než do té doby firmou Gore používané materiály a na mechanicky více namáhaných místech je jako vnější vrstva použit materiál Chandra XCR. V současné se tento model vyrábí z modernějšího třívrstvého Gore-texu Pro Shell (Ret: < 5,00 m2.Pa.W-1). Doporučená MOC je 9799 Kč.

 

Jedna z pěti barevných kombinací modelu Raptor - tabasco/tmavě oranžová.

 

Bunda se vyrábí se v pěti barevných kombinacích: hnědá/tmavě oranžová, červená/tmavě červená, černá, oranžová/tmavě oranžová a tabasco/tmavě oranžová. Mnou testovaná bunda je v barevném provedení tabasco/černá, která se však už bohužel nevyrábí. Já osobně bych uvítal návrat této barevné kombinace zpět do nabídky, protože byla velmi oblíbená a mnoho lidí se snaží své oblečení ladit právě do červeno-černé kombinace kvůli lepší viditelnosti v zimních horách a tedy případné snadnější záchraně. Alternativou je nyní celočervený model.

 

Dřívější barevné kombinace bundy Raptor. V současné době se vyrábí pouze kombinace červené barvy.

 

Bunda váží 650 g a je velmi dobře sbalitelná (celá se dá zabalit do kapuce), což ocení zejména ti, kteří rádi minimalizují váhu a objem svého vybavení.  Celý střih je značně anatomicky tvarovaný včetně rukávů, které lze stahovat pomocí suchých zipů. Zadní díl je pak prodloužený, což je v mnohých situacích velice příjemné.  Spodní okraj je vybaven jednoručním stahováním a stejně tak i kapuce, která má navíc na zadní části suchý zip pro regulaci výšky laminovaného štítku, který každý je skvělým doplňkem při nepříznivém počasí.

 

Pohled na prodloužený zadní díl a voděodolné WaterTight™ zipy přední kapsy a v podpaží.

 

Celou bundu lze bez problémů sbalit do kapuce. V batohu tak zabere minimum místa.

 

Celá bunda je vyrobena z třívrstvého Gore-texu, na nejvíce namáhaných místech je použit odolnější materiál, který má u mé barevné kombinace černou barvu). Jedná se o ramena, svrchní stranu rukávů a spodní okraj bundy.

 

Více namáhaná (exponovaná) místa jsou zesílena odolnějším materiálem.

 

Samotná kapuce je dostatečně velká, aby se pod ni vešla i horolezecká helma a obecně patří k velkým přednostem Raptora. Vhodným nastavením a stáhnutím se dá docílit toho, že člověku kryje celý obličej kromě očí. Veškeré švy jsou podlepeny páskou "Micro Tape", která zabraňuje jejich protékání.

 

Všechny švy jsou pečlivě podlepeny 13 mm širokou páskou "Micro Tape".

 

Pro odvětrávání v podpaží a na přední kapse jsou použity voděodolné WaterTight™ zipy. Tyto zipy mohou při určitých situacích propustit menší množství vody. Podrobnější informace zde. Hlavní zip je však podložen poměrně širokou légou z Gore-texu, která brání pronikání vlkosti a také chrání před větrem.

 

Hlavní zip je překrytý z obou stran. Je tedy dokonale chráněn před pronikáním vody.

 

Uvnitř bundy najdete odnímatelný sněhový límec, který zabraňuje pronikání sněhu pod bundu. V mém případě zatím příliš uplatnění nenašel, dokážu si ale představit jeho využití při náročnějších zimních aktivitách. Během celoročního použití bundy jej pak můžete nechat doma ve skříni.

 

Odnímatelný sněhový límec lze rozepnutím zipu od bundy oddělit.

 

Raptor také disponuje několika praktickými kapsami, jednou vnitřní, která vaše věci udrží vždy suché, a třemi vnějšími, které poslouží pro věci, které chceme mít po ruce a nevadí nám, kdyžpři dešti mírně navlhnou. Odkaz na informaci o nepromokavosti kapes jsme uvedli již v předchozích odstavcích. Menší kapsa se pak nachází i na levém rukávu bundy. Tato kapsa je proti vodě již dokonale chráněna. Pro mobilní telefon či doklady je nejlépe využít síťovanou vnitřní kapsu.

 


Kapsička na rukávu, kterou lze použít například na mobil nebo méně objemný lavinový vyhledavač.

 

Co se týká praktického využití, Raptora používám již dva roky na téměř všechny outdoorové aktivity při horším nebo chladném počasí. Především se jedná o pohyb v zimních horách nebo celoročně v deštivém počasí. V silném větru je velkým kladem anatomický střih, jelikož drží bundu krásně u těla, což zajišťuje dokonalou izolaci. Propracovaná kapuce pak dokonale ochrání hlavu před nepříjemným deštěm a větrem, který s sebou v zimě často unáší i ledové krystalky, které dokážou obličej pořádně poškrábat, kapuce však obličej při správném stáhnutí výborně ochrání. Rozhodně ale nemá smysl bundu používat za teplého slunečného počasí. Na mou postavu (189 cm, 84 kg) mi nejlépe sedla velikost L, dle tabulek výrobce by to mohla být spíše velikost XL.


Bunda už toho se mnou zažila skutečně hodně. Při podzimních výletech do Roháčů a při přechodech Fatranských hřebenů jsem ocenil především její nepromokavost. Dokázala odolat i tři dny trvajícímu dešti, který nás zastihl v Julských Alpách při pokusu o dobytí Triglavu, objevily se pouze vlhčí místa kolem ramenních popruhů. Tento jev je však způsoben sníženou možností odvodu potu pod popruhy batohu a navíc umocněná ochlazováním membrány deštěm, což může působit kondenzační efekt a tím pádem zvhnutí membrány zevnitř. V zimě při lezení ve Vysokých Tatrách a přechodech horských hřebenů na sněžnicích (Velká Fatra, Nízké Tatry) jsem zase ocenil vynikající ochranu proti větru a mechanickou odolnost svrchního materiálu proti oděru o kameny. Vždy jsem se na „Raptorku“ mohl spolehnout, že mě ochrání před vlivy nepříznivého počasí počasí.

 

Výstup na Hranatou Vežu (2260 m n.m.), Vysoké Tatry, leden 2009.

 

Na vrcholu Malého Kriváně (1671 m n.m.) na Malé Fatře (vlevo). Zima na Križné (1574 m n.m.) ve Velké Fatře.


Membránové oblečení je poměrně náročnější na údržbu. Doporučuje se prát na 40°C bez ždímání, a to nejlépe v přípravcích určených přímo na Gore-tex. V žádném případě by se neměl používat prášek, který by ucpal póry membrány. Já osobně používám výrobek Sport wash firmy Atsko (balení 250ml vyjde asi na 230 kč). Názory na žehlení se různí, každopádně pokud už se k tomu člověk rozhodne, měl by tak udělat na nejnižší možnou teplotu (dle lístku na bundě do 110°C). Jediná výhoda vyžehlení spočívá v tom, že se teplotou aktivuje povrchová vodoodpudivá úprava (obsažená v pracím přípravku). Já svou bundu pral teprve po roce a půl používání (nutno dodat, že ji nenosím do města, pouze do hor za špatného počasí) a nežehlil a nepromokavost si drží stále.


A co říci na závěr? Mnoho uživatelů možná odradí vyšší cena, avšak pokud už se rozhodnete pro koupi, získáte vynikající membránovou bundu, která nejen dobře poslouží ve špatném počasí, ale také dobře vypadá. Zárukou kvality (4-letá záruka) a pozáručního servisu je tradiční český výrobce - firma Tilak.


KLADY (+)

- kvalita zpracování včetně detailů

- použitý materiál (třívrstvý GTX Pro Shell)

- zesílení odolným materiálem na namáhaných místech (ramena, rukávy...)

- propracovaná anatomická kapuce
- servis výrobku (4-letá záruka, pozáruční opravy)

 

ZÁPORY (-)

- vyšší pořizovací cena

 

Na závěr přikládám ještě několik fotografií z míst, kde jsem využil vlastností této bundy. Přeji Vám nespočet příjemných zážitků a to nejen v Raptorce od Tilaku!

 

Minčol (1364 m n.m.). Lučanská Fatra, leden 2010.

 

Minčol (1364 m n.m.). Lučanská Fatra, leden 2010.

 

Sestup z Horné Lúky. Lúčanská Fatra, leden 2010.

 

Ostredok (1592 m n.m.) je nejvyšším vrcholem Veľké Fatry. (únor 2010)

 

Výstup ze Zbojnické chaty do sedla Prielom. Vysoké Tatry, březen 2010.

 

Více informací nejen o bundě Raptor se dozvíte přímo na webu výrobce. Stačí kliknout na odkaz...

 

17. 04. 2010

Tom
Tomas.Chumchal@seznam.cz