TILAK Raptor - dámský

 

 

Goretexová bunda Raptor patří mezi stálice v produktové řadě známého českého výrobce outdorového oblečení, kterou je firma Tilak. Model se, díky velké oblíbenosti, již několik let vyrábí v pánském i dámském provedení. V této recenzi se podíváme na dámskou variantu, jejíž oficiální MOC činí 8999,- Kč. Už v tomto momentu se většině uživatelů bude zdát cena velmi vysoká. Já jsem však bundu zakoupila za akční cenu okolo 6000,- Kč. Je nutné dodat, že díky použitým materiálům (třívrstvý Gore-tex Pro Shell a odolný Ascendor Ripstop), se jedná o bundu určenou do extrémních podmínek a logickou kompenzací je tedy její vyšší cena. Kromě výrobce (Šumperk) lze v ČR bundu zakoupit ve většině kamenných a internetových obchodů.

 

Námi testovaný model v barevné kombinaci červená / tmavě červená.

 

 

Váha bundy je, i vzhledem k použitým materiálům, velice příjemná (530 g - velikost L). Oproti pánskému modelu (650 g - velikost L) je tedy výrazně nižší. Střih je přizpůsoben tvarům ženské postavy a padle tedy jako "ulitý". V současné době se dámský model Raptoru vyrábí ve třech barevných kombinacích. Původní červenou barvu doplnila černá (s červenými zipy) a oranžová (kombinace tmavě a světle oranžové). Já jsem si vybrala příjemnou kombinaci tmavější a světlejší červené.

 

 

Další barevné varianty dámského modelu Raptor - černá s červenými zipy a oranžová.

 

A jaké jsou technické parametry použitých materiálů? Základem je třívrstvý GORE-TEX® Pro Shell Radley a odolný Ascendor ripstop. Voděodolnost (60 000 mm) a prodyšnost (20000 g/m²/24 h) jsou pro tento materiál typické. Na nejvíce namáhaných místech (ramena, rukávy) je použit odolný materiál Radley. Celkovou nepromokavost bundy pak doplňují voděodolné WaterTight™ zipy s laminovanými "zip garážemi" a zevnitř 13 mm páska „Micro Tape“. Samozřejmostí je i odvětrání bundy v zadní části rukávů.

 

Kombinace třívrstvého Gore-texu® Pro Shell Radley s odolným Ascendorem ripstop zajišťuje maximální komfort...

 

Model Raptor má anatomicky tvarované rukávy s jednodotykovým stahováním pomocí jednoduchého suchého zipu. Nedílnou součástí jsou i dvě velké vnější kapsy a jedna vnitřní kapsa na případné cennosti či doklady. Obě vnější kapsy jsou opatřeny již zmiňovanými voděodolnými zipy včetně tzv. "zip garáží". Kromě stahování rukávů má model stahování v bocích a také v oblasti pasu, kde je vyjímatelná protisněhová zábrana. Poslední stahovací prvek najdeme na kapuci, které je vyřešeno gumičkami. Ty lze, v případě nutnosti, utáhnout jednou rukou. Přední část kapuce je zakončena laminovaným štítkem, který se stává nezbytným a velice příjemným při nepřízni počasí. Poslední a ryze praktickou částí bundy je její prodloužený zadní díl.

 

Kapuce bundy je opatřena stahováním, laminovaným štítkem proti dešti a také vysokým límcem.

 

Dámský Raptor je, díky použitým materiálům, určen zejména do méně přiznivých až extrémních podmínek. Díky své vysoké mechanické odolnosti je vhodný zejména pro horolezectví. Dále ji lze využít při vysokohorské turistice nebo běžné turistice a to celoročně. Díky své třívrstvé konstrukci je vhodná zejména při chladném počasí.

 

Na vrcholu Veľké Svišťovky (2037,6 m).

 

Čekáte na mé praktické rady a zkušenosti? Tady jsou... Bundu používám téměř na všechny mé outdoorové aktivity. Ideální aktivitou je horolezectví, tedy v mém případě zimní lezení v Tatrách nebo letní výstupy na nejvyšší vrcholky Alp. Kromě toho ji ráda použiji při vysokohorské turistice na Slovensku a nebo při celoroční turistice. Také pro toulání na sněžnicích je bunda výborným doplňkem. Na více aerobní sportovní aktivity (např. běžecké lyžování) není Raptor nejvhodnější díky menší prodyšnosti a také vyšší váze.

 

Nad "Brnčálkou"... (březen 2009)

 

Bundu Raptor používám již více než rok a zatím nejeví ani minimální známky opotřebení. Nebylo třeba ji ani impregnovat, protože voděodolnost je stále stoprocentní. Nejvíce jsem ocenila její váhu (vzhledem k použitým materiálům), nepromokavost a odolnost. V tomto případě se jedná o zesílená místa - hlavně v oblasti ramen. Při nošení batohu se právě tyto místa nejvíce namáhají a hrozí i narušení funkčnosti membrány. V případě Raptora jsou však tyto úvahy zcela zbytečné.

 

Pohledy z vrcholu Ortleru (3905 m) na nejvyšší vrcholy celého pohoří Ortles.

 

Na závěr přikládám ještě několik fotografií... Většinu z nich můžete najít i v našich fotogaleriích. Ráda se s Vámi podělím i o další osobní zkušenosti a rady, které jsou teprve přede mnou a tak zde postupně určitě přibude několik dalších zajímavých informací. Přeju Vám nespočet příjemných zážitků a to nejen v dámském Raptoru od Tilaku!

 

Výstup Bučacím potokem na Smrk. (únor 2009)

 

Na hlavním hřebeni Malé Fatry. (prosinec 2009)

 

Zima ve Vysokých Tatrách. (prosinec 2008)

 

Zimní krásy Veľkého Rozsutce. (prosinec 2009)

 

 

Více informací nejen o bundě Raptor se dozvíte přímo na webu výrobce. Stačí kliknout na odkaz...

 

22. 09. 2009

Jana Šulganová
sulganova.j@seznam.cz