Tato univerzální vesta patří mezi stálice v produktové řadě české firmy Tilak. Prozatím lze zakoupit vestu v jednom univerzálním střihu. V novém katalogu se jako novinka objevila dámská verze vesty Tourmalet, která se však zatím neprodává. Na trh by měla být uvedena na jaře nebo v létě letošního roku. Více informací najdete v katalogu Tilak 2012/2013. Nová řada vesty je vyrobena z materiálu WINDSTOPPER® Soft Shell X-Fast s mírou prodyšnosti Ret: < 5,00 m2.Pa.W-1. Pokud Vás zajímají další informace a vysvětlení čísel prodyšnosti, můžete se podívat přímo na stránky firmy do záložky systém oblečení.
U námi testovaných modelů (modelová řada 2008/2009 a 2009/2010) je použitý stejný materiál jiného označení. Jedná se o WINDSTOPPER® Soft Shell Taifun s mírou prodyšnosti Ret: < 6,00 m2.Pa.W-1. Oba materiály jsou tedy srovnatelné, u nejnovějšího modelu je garantována o něco lepší prodyšnost. Vestu lze samozřejmě zakoupit u výrobce nebo v jiných kamenných a internetových obchodech. Maloobchodní cena vesty je 2890,- Kč.
Vesta se vyrábí ve třech barvách (2012-2013). Jednou z nich je mořská modrá (sea blue).
Další barevné varianty: mentol a karbon/natural
Váha vesty je vynikající (410 g - vel. L). U budoucího dámského modelu se uvádí váha 240 g (vel. M). Menší váha dámské vesty Tourmalet je dána užším střihem a menším počtem vnějším kapes (dvě namísto čtyř u varianty Tourmalet). Je nutno říci, že u modelu Tourmalet se nejedná o ryze pánský model, ale spíše univerzální vestu, kterou mohou využívat muži i ženy. Vesta se vyrábí ve třech barevných variantách. Kdo má rád méně nápadné barvy, může zvolit kombinaci karbon (šedočerná) se zipy natural (šedá). Odvážnější barevné kombinace, které určitě zaujmou na první pohled jsou: mentol s modrými zipy a mořská modrá se světle šedými zipy (viz. obrázky nahoře). Námi používané a testované modely mají červenou, resp. černou barvu.
Tourmalet vesta dámská, která se zatím připravuje, by se měla vyrábět ve stejných barevných kombinacích jako model Tourmalet, tzn. sea blue (mořská modrá), mentol (mentolová) a karbon (šedočerná). Možná bude některým uživatelům chybět tradiční černá, nicméně varianta karbon je opravdu dosti tmavá (mám Svalbarda v této kombinaci a se vzhledem jsem velmi spokojen).
Několik slov k technickým detailům. Kromě kvalitního použitého materiálu (WINDSTOPPER® Soft Shell) je na bundě použitý tzv. X-back flex design, který je tvořen překřížením švů v zádové části vesty (viz. fotka dole). Mezi další technické části patří konstrukce límce bez průkrčníkového švu. Celý límec má navíc výrazný lem černé barvy, která je v této oblasti velice praktická. Použitý materiál ja navíc velice elastický což umožňuje lepší mobilitu při pohybově náročných aktivitách.
Dámský střih vesty Tourmalet je zatím ve vývoji.
Model Tourmalet má čtyři vnější kapsy (dvě na bocích a dvě náprsní), dámská varianta by měla mít pouze dvě boční vnější kapsy. U obou modelů jsou navíc dvě další vnitří kapsy. Na starších modelech (námi zakoupených) ještě nebyly náprsní kapsy. Všechny technické detaily jsou popsány na následujících fotografiích.
Testovaný model vesty Tourmalet. Pohled zepředu a zezadu (X-back flex design).
Detailní pohled na zádovou část (X-back flex design).
Vyšší límec v praktické černé barvě. Jedná se o konstrukci bez průkrčníkového švu.
Zipy náprsních kapes Tourmaletu jsou ukončeny "zip garážemi". Použity jsou kvalitní YKK zipy. Hlavní zip je opatřen oboustrannými jezdci, takže vestu lze rozepnout z obou stran.
Hlavní zip na vestě lze rozepnout z obou stran.
Vnitřní kapsy u námi testovaného modelu jsou jednoduché (nejsou opatřeny zipem), ale zároveň prostorné a slouží k rychlému odložení příručních věcí. Samozřejmostí, jako u ostatních modelů Tilaku, je prodloužený zadní díl a taky výborné dílenské zpracování dotažené do detailů. Otevřené okraje (otvory pro ruce a spodní část vesty) jsou opatřeny úzkým elastickým páskem což opět usnadňuje pohyb a zpříjemňuje nošení.
Detailní pohled na vnitřní kapsu (vlevo) a elastický lem na okraji vesty.
Model Tourmalet vesta se vyrábí ve velikostech S-XXL, Tourmalet dámská vesta bude dostupná ve velikostech S-XL. Pro jednoduché porovnání přikládáme jednu fotografii.
Tilak Tourmalet - červená (vel. L) a černá (vel. M)
Vesta Tourmalet je, díky použitému materiálu, určena pro nejrůznější typy outdoorových aktivit včetně vysoké pohybové aktivity. Využít ji můžete jako svrchní vrstvu v chladnějším nebo větrném počasí. Jako ideální varianta se nabízí použití s trikem Serak (viz. fotografie z užívání). Tato kombinace je za výše uvedených podmínek vynikající. Konkrétní zkušenosti s materiálem a použitím shrnují názory členů týmu, kteří vestu už několik let používají. V závorce je uveden rok zakoupení produktu.
Martin (2009)
Vesta Tourmalet patří k mým nejčastěji používaným výrobkům od Tilaku. U materiálu (WINDSTOPPER® Soft Shell) oceňuji jeho odolnost vůči větru, chladu, dostatečnou voděodolnost a hlavně výbornou prodyšnost. Výborný je její střih a všechny zipy zatím fungují bez problémů. Jediným "detailem", který jsem za dobu používaní objevil, bylo občasné vytahování nití z podšívky vesty a tím vznikající drobné nerovnosti na povrchu vesty. Jedná se však pouze o estetickou záležitost, která na vybraných místech, vznikla kontaktem s jinými materiály (např. suché zipy, tvrdší materiál). V žádném případě se však nejedná o žádnou funkční vadu použitého materiálu (viz. foto). Po třech letech intenzívního používání nejeví vesta žádné známky opotřebení.
Vestu používám pro nejrůznější aktivity - jízda na kole, turistika, vycházky ve městě, v zimě pak na běžky. Pro univerzálnost použití, funkčnost a výbornou kvalitu zpracování, uděluji výrobku maximální hodnocení.
Jana (2009)
Vestu Tourmalet jsem si oblíbila od začátku jejího používání. Líbí se mi nízká váha i univerzální použití. Používám univerzální střih vesty, ale uvítala bych i dámské provedení (hlavně užší střih v oblasti ramen a rukávů, kde mám vestu o něco širší a tím pádem i volnější). Až se bude dámský Tourmalet vyrábět, určitě si jej vyzkouším a napíšu své "první dojmy". Tourmaletku používám na všechny aktivity. Měla jsem ji na kole, na běžkách, při inline bruslení, taky na krátkých či delších výletech. V poslední době (intenzivní rodičovská...) jsou to zejména každodenní vycházky s kočárkem a nebo jiné příměstské aktivity. Na vestu nedám dospustit a proto uděluji nejvyšší známku.
Tomáš (2009)
Vestu Tilak Tourmalet využívám při outdoorových aktivitách jíž čtvrtým rokem, a to jak v zimě, tak i při chladnějších letních dnech. Oceňuji především její univerzální využití. Při nepříznivých podmínkách eliminuje vliv větru a vlhka a dokáže udržet tělo v suchu a teple. Při teplotách kolem bodu mrazu se mi nejvíce osvědčila kombinace tenkého termotrička + tenký pullover + vesta. Vesta má ale i svá negativa, při určitých polohách zipů bočních kapes v kombinaci s bederním pásem batohu dochází k nepříjemnému tlaku na bocích. Po více než třech letech používání se vlivem tření batohu a větší zátěže, na zadní části vytvořilo množství malých dírek. Nedostatky ve funkčnosti sice nepociťuji, jelikož důležitá je především celistvost přední části, avšak esteticky to nevypadá dobře.
Vzhledem k uvedeným faktům a hodnocení členů našeho ursus týmu, dáváme vestě čtyři a půl medvědí tlapky, takže výborné hodnocení.
Při testování jsme se zaměřili i na mechanickou odolnost výrobku...
Na závěr přikládám ještě několik fotografií z užívání výrobku. Některé z nich můžete najít v našich fotogaleriích.
Na Súľovských skalách. (duben 2010)
Na Súľovských skalách. (duben 2010)
Výstup na Malý Rozsutec. (prosinec 2010)
Sedlo Medzirozsutce. (prosinec 2010)
V rakouském pohoří Hochschwab. (květen 2010)
Na hřebeni Nízkých Tater. (červen 2010)
Lysá hora. (březen 2011)
Krkonošská inverze. (listopad 2011)
Rádi se s Vámi podělíme o další zkušenosti a rady, které jsou teprve před námi. Přeji Vám nespočet outdoorových zážitků nejen ve vestách Tourmalet!
Více informací nejen o vestě Tourmalet se dozvíte přímo na webu výrobce. Stačí kliknout na logo výrobce...
02. 02. 2013
Martin Šulgan
martin@ursus.cz