THERM-A-REST: ProLite 4 Regular, Trail Lite Regular

 

Samonafukovací karimatky zajišťují kvalitnější spánek, přinášejí vyšší tepelný komfort a dobře stírají nerovnosti terénu. Otlačeniny či bolavá záda jsou s nafukovacími karimatkami minulostí. Na českém trhu se pohybuje řada modelů těchto karimatek od různých výrobců.

 

 

 

Při výběru samonafukovací karimatky je potřeba sledovat poměr kvalita/hmotnost/rozměry/cena. Z tohoto vzorce vyšly jako vítězové 2 modely od firmy Therm-a-Rest. Tato recenze přináší porovnání modelu ProLite 4 Regular s modelem Trail Lite Regular a celkové porovnání samonafukovacích karimatek s klasickými pěnovými karimatkami.

 

Samonafukovací karimatky jsou několikrát dražší než běžné pěnové. Zatímco obyčejnou pěnovku pořídíte za zhruba 100 – 200 Kč (záleží na její tloušťce), za kvalitnější karimatky z materiálu EVA (velmi pevná struktura, nesaje vodu) si připlatíte, jejich cena se pohybuje kolem 700 Kč. Cena za samonafukovací karimatky začíná na 1 000 Kč a může se vyšplhat až ke 4 000 Kč.

 

Pohled na popisované modely karimatek: nahoře Trail Lite Regular, dole ProLite 4 Regular.

 

Dalším velkým rozdílem mezi pěnovkami a samonafukovačkami, který je potřeba zvážit ještě před koupí, je zcela jistě hmotnost. Pěnovka s tloušťkou 8 mm váží zhruba 200 g. Samonafukovací karimatky jsou podstatně těžší. Váha samozřejmě záleží na rozměrech, tloušťce a materiálu. Při tloušťce 2,5 cm se váha pohybuje od 460 g (Therm-a-Rest ProLite) do 870 g (Jurek S+R Standard 25); při tloušťce 3,8 cm od 680 g (Therm-a-Rest ProLite Plus) do 1120 g (Husky Fuzzy). Nejlehčí karimatkou na českém trhu je v současné době Therm-a-Rest NeoAir s pouhými 410 g při tloušťce 6,3 cm! Naše porovnávané modely Therm-a-Rest ProLite 4 Regular váží 775 g a Trail Lite Regular 1007 g (u těchto dvou modelů uvádíme váhy na základě vlastního měření, včetně obalů). Vyšší váha je jednou z mála nevýhod samonafukovacích karimatek. Proto je vhodné dobře zvážit, na co a jak bude karimatka využívána.

 

Oba modely, tektokrát ze spodní strany.

 

Velikost po složení by měla být dalším z rozhodujících faktorů při koupi. Běžné pěnové karimatky zde dalece pokulhávají za samonafukovačkami. Pěnovka i po smotání dosahuje velkého objemu, proto se často nevejde do batohu. Musí se balit buď nahoru či dospodu batohu, kdy je nevýhodou značná šířka zavazadla, nebo na bok batohu, kdy může nastat např. problém s umístěním více lahví na vodu. Oproti tomu oba srovnávané modely Therm-a-Rest mají po sbalení délku 25 cm a šířku 15,5 cm (ProLite 4 Regular) a 17 cm (Trail Lite Regular). Při těchto rozměrech není problém umístit karimatku do batohu, kde je chráněna před vnějšími vlivy, mechanickým poškozením a hlavně nepřekáží na batohu. Výhodou je, že se samonafukovačky dají přeložit na polovinu a teprve potom smotat.

 

Praktické obaly jsou součástí balení. Padnou přesně na míru, proto je potřeba smotat karimatky opravdu pečlivě.

 

Samotný proces balení je u samonafukovacích karimatek bezesporu složitější. Funkce samonafukování balení paradoxně trochu ztěžuje. Je potřeba z karimatky řádně vytlačovat vzduch pečlivým rolováním již od začátku. Vhodné je balit ve dvou lidech, kdy jeden roluje a druhý vzduch vytlačuje, případně doporučujeme motání na dvakrát. Při prvním se vytlačí velká část vzduchu, druhým rolováním se pouze dovytlačí zbývající vzduch a vytvoří požadované rozměry tak, aby se karimatka vlezla do obalu. Při motání váleček ještě mačkejte prsty, čímž docílíte maximálního stlačení karimatky. Co se týče srovnání našich modelů, vyhrává zcela jistě ProLite 4 Regular, s nímž je při balení mnohem snadnější manipulace. Bez potíží jej dokážete sbalit na první pokus, čemuž přispívá jeho ergonomický tvar. O modelu Trail Lite Regular se toto říci nedá. Při balení v jednom člověku je potřeba mnohdy použít zmíněného dvojího motání.

 

Model ProLite 4 Regular se balí o poznání lépe než Trail Lite Regular.

 

Efektivního vyfouknutí vzduchu z karimatky můžete docílit i takto :)

 

Funkce samonafukování funguje dobře u obou modelů. Po rozbalení a povolení ventilu se karimatka do pár minut částečně napustí vzduchem. Větší samonafukovací schopnost jsme sledovali u modelu Trail Lite Regular. Velký vliv na zachování samonafukovací schopnosti má také skladování karimatky. Doporučuje se skladovat karimatky rozbalené.

 

I přestože karimatky nesou název samonafukovací, nemůžete počítat s tím, že se zcela samy nafouknou. Je potřeba je pusou pořádně dofouknout, aby byly zachovány jejich vlastnosti jako tepelný komfort a pohodlí. K dofukování u karimatek Therm-a-Rest slouží jednoduché šroubovací plastové ventily. Fámy o zamrzání slin ve ventilku v zimě se nám ani v  mrazivých podmínkách (-20°C) nepotvrdily. V URSUS týmu používáme 4 členové po třetí sezonu model ProLite 4 Regular a jednu sezonu model Trail Lite Regular. Za dobu užívání nebyl zatím žádný problém s ucházením karimatky během noci.

 

Šroubovací ventily sloužící k nafukování / vyfukování karimatky.

 

Od pěnových karimatek se samonafukovací liší také vyšším tepelným komfortem a izolací od vlhkosti. Tyto vlastnosti závisí převážně na materiálu, ze kterého jsou vyrobeny. Model Trail Lite Regular je celý vyroben z materiálu 150D polyester. Druhý model ProLite 4 Regular má odlišné materiály na spodní a svrchní straně karimatky. Spodní stranu tvoří Polyuretan, mezi jehož vlastnosti patří především vyšší mechanická odolnost a zamezení klouzání po povrchu. Svrchní strana je vyrobena z materiálu 70D Diamond Ripstop Textured Polyester, 70D Nylon with Urethane Grip. Obě karimatky hlavně díky materiálům a tloušťce 3,8 cm poskytují velmi dobrý tepelný komfort a výborně izolují od vlhkosti. I v případě, kdy se nám po bouřce ve stanu objevily kaluže vody, nás karimatky výborně ochránily. Spodní strana se namočila, ale velmi rychle po vyndání ze stanu uschnula a karimatka tak byla připravena ke smotání. Vhodným příkladem tepelné izolace je také stanovaní v zimě. Sníh se pod samonafukovací karimatkou do rána vůbec nerozpouštěl. Pod karimatkou z materiálu EVA byl sníh roztátý částečně, pod obyčejnou pěnovou karimatkou byl do rána sníh roztátý zcela. Osobně jsme se zatím nesetkali s žádným opotřebením materiálu na námi užívaných karimatkách.

 

Srovnání materiálu. Zleva: ProLite 4 R. (spodní strana), ProLite 4 R. (svrchní strana), Trail Lite R. (obě strany stejné).

 

Velkým plusem u karimatek Therm-a-Rest je omezená doživotní záruka garantovaná výrobcem. Omezená znamená, že se záruka vztahuje na výrobní vady, nelze tedy reklamovat vady způsobené nadměrným opotřebením, či mechanickým poškozením. Fakt, že výrobce svým produktům věří dokazuje, že se jedná o kvalitní zboží. I přes použití kvalitních materiálů se však může stát, že dojde k propíchnutí karimatky. Proto je dobré si dokoupit do výbavy na vícedenní treky opravnou lepící sadu. Na našem trhu jsou k dostání různé sady, jejichž cena se pohybuje kolem 300 Kč. Při výběru doporučujeme držet se originálních sad od výrobce, jejichž přehled naleznete zde.

 

 

Několik fotek přímo z terénu:

 

V turistické útulni přečkáváme bouřku, která nás zastihla v rumunském pohoří Bucegi.

 

Prosincové spaní pod širákem u kapličky na Radhošti.

 

Škoda Octavia Combi - verze s ložnicí :)

 

Poněkud netradiční využití v mořských vlnách.

 

 

SHRNUTÍ:

 

Srovnání nafukovací karimatky Therm-a-Rest vs. klasické pěnové karimatky:


Nafukovací karimatky Therm-a-Rest

Klasické pěnové karimatky

vyšší hmotnost

nižší hmotnost

vyšší pořizovací cena

cenově dostupné pro každého

pohodlná, měkká, vyrovnává nerovnosti povrchu

méně pohodlné spaní

vysoký tepelný komfort

nižší tepelný komfort

izoluje od vlhkosti

nasakuje do sebe vodu

menší rozměry po sbalení

málo skladná

možnost propíchnutí

použití na jakémkoli podkladě, u ohně atd.

náročnější na sbalení

nenáročná obsluha

 

 

Srovnání modelů ProLite 4 Regular a Trail Lite Regular (údaje vychází z vlastního měření):

 

ProLite 4 Regular

Trail Lite Regular

Délka

183 cm

184,5 cm

Šířka (v nohou)

51 cm (40 cm)

51 cm

Tloušťka

3,8 cm

3,8 cm

Tvar

ergonomický

obdélníkový

Délka po sbalení

25 cm

25 cm

Šířka po sbalení

15,5 cm

17 cm

Hmotnost (v obalu)

775 g

1007 g

Materiál

spodní vrstva: Polyuretan
svrchní vrstva: 70D Diamond

Ripstop Textured Polyester,

70D Nylon with Urethane Grip

150D polyester

Barva

oranžová

zelená

Běžná cena

3000 Kč

1820 Kč

 

 

Po sbalení jsou rozměry srovnávaných typů karimatek celkem nepatrné, model Trail Lite Regular je o 1,5 cm širší.

 

 

Zhodnocení modelů ProLite 4 Regular a Trail Lite Regular:

 

 

ProLite 4 Regular

Trail Lite Regular

Cena

***

****

Hmotnost

*****

****

Tepelná izolace

*****

*****

Balení

*****

***

Mechanická odolnost

****

***

 

 

KLADY (+)
Výborně vyrovnává nerovnosti terénu
Komfort – velmi pohodlné spaní na měkkém
Dobrá tepelná izolace
Snadné dofouknutí
Omezená doživotní záruka
Malé rozměry ve složeném stavu, dobrá skladnost do batohu

 

ZÁPORY (-)
Obtížnější balení než u běžných pěnových karimatek
Možnost propíchnutí
Nutnost ochrany před poškozením teplem v nafouknutém stavu (sálavé teplo, uzavřený stan, auto)
Vyšší pořizovací cena
Nutnost skladovat karimatku v rozloženém stavu (potřeba úložiště může být v malém bytě problém)

 

 

Pozn.: Jelikož model ProLite 4 Regular se v současné době oficiálně již neprodává (můžete pouze natrefit na výprodeje starých zásob), je na místě zmínit, že lze pořídit jeho nástupce a sice ProLite Plus Regular. Jde opět o ultralehkou samonafukovací karimatku pro celoroční spaní venku. Díky inovaci se výrobci podařilo zvýšit tepelný komfort oproti předchozímu modelu o 20 %. Nový model je s hmotností 680 g nejlehčí 3,8 cm tlustou karimatkou a dá se pořídit za maloobchodní cenu 3130 Kč.

 

Fotografie z akcí, kde karimatky Therm-a-Rest běžně používáme, najdete v sekci fotogalerie. Jako příklad uvádíme některé z nich. Stačí jen kliknout na obrázky...

 

Radhošť (12/2007) .......................Jeseníky (07/2010) ..................... ..Rumunsko (08/2010)

 

....................s

 

Karimatky Therm-a-Rest jsou produktem společnosti Cascade Designs.

 

20. 01. 2011

Eva a Lukáš

svobodova.e@ursus.cz

lukas.fusek@ursus.cz