SOURCE VAGABOND SYSTEMS: Gobi Men / Women

 

 

Letní sezóna je ve znamení sluníčka, vysokých teplot a také lehké obuvi. Mezi typickou outdoorovou obuv do těchto dní patří sandály. My se v této recenzi zaměříme na oblíbený model od firmy Source Vagabond Systems, který nese název Gobi a vyrábí se v pánském (černá barva) i dámském (červená) provedení. Oficiální MOC je dosti vysoká, je stanovena na 1890,- Kč. Oficiálním dovozcem do ČR je Hudy Sport. S běžnou slevou (7%) je pořídíte za 1758,- Kč, v každoročních letních výprodejích se však cena dostane až na přijatelných 1323,- Kč (sleva 30%). Sandály můžete v klidu vyzkoušet v některé z kamenných prodejen. Více informací zde...

 

Pánský model lze zakoupit v univerzální černé barvě.

 

Atraktivní červený dámský model.

 

Jak již bylo řečeno, v ČR je běžně k dostání černý pánský a červený dámský model sandálů Gobi. Na oficiálních stránkách izraelského výrobce však najdete i jiné barevné varianty. Z hlediska konstrukce a tvaru jsou obě varianty (Men / Women) velice podobné, dámské sandály mají pouze užší polstrované upínací přezky.

 

Oba modely sandálů Gobi v "živém" provedení. Zřetelný je i rozdíl v šířce přezky.

 

K pohodlnému nošení a překonávání obtížných terénů slouží patentovaný X-Strap® System, který je tvořen systémem přezek. Ty jsou překříženy (do tvaru písmene "X") a zároveň pevně spojeny s předními přezkami. Zajišťují tak výbornou stabilitu při chůzi a zároveň díky polstrování umožňují příjemnou chůzi v jakémkoliv terénu. Přezka na patě je pevná, ostatní lze jednoduše nastavit pomocí suchého zipu.

 

Sandály se příjemně nosí, na nohu padnou jako ulité díky použitému X-Strap® System.

 

Právě upínání pomocí suchých zipů se může někdy stát problémem. Příkladem může být delší pobyt ve vodě (i když i tady drží sandály velice dobře), ale časem se každá z těchto částí může opotřebovat. Jedná se zejména o hlavní upínací přezku v oblasti nártu. Tato přezka u mého pánského modelu již téměř nedrží, bude nutné vyměnit suchý zip za jiný. V tomto případě se ale nejedná o závažnou věc, spíše o běžné opotřebení.

 

X-Strap® System v detailním pohledu. Horní přezka se upíná pomocí suchého zipu.

 

Vraťme se ještě k několika technickým detailům. Váha bot je více než příjemná (660 g za pár velikosti 42), u dámského modelu se uvádí pro srovnání váha 538 g (pár, vel. 38). Svršek tvoří popruhy z tkaniny, která nese označení Soft Fast-Drying Polypropylen tkanina v kombinaci s materiálem Dri-Lex®. Ten je tvořen nylonovou tkaninou, která výborně dýchá a zároveň odolává zápachu či vzniku plísní. S tím souvisí zmiňovaná antibakteriální úprava o které se dočtete v základních informacích o této obuvi. Mezipodešev je tvořena měkkým materiálem jenž nese název EXC Extra-Cushion a vlastní podešev (podrážka) je z přírodní pryže (technické označení: A.R.T2™). Sandály Gobi lze zakoupit v různých velikostech, u pánského modelu 40-47, u dámského 37-42.

 

Použitou podrážkou je A.R.T2™ přírodní pryž. Po třech letech intenzívního použití vypadá takto!

 

Podrážka i samotná mezipodešev jsou příjemně měkké, tlumí tak výborně nárazy při chůzi v kamenitém, skalnatém nebo jiném náročném terénu. Také proto si na sandály rychle zvyknete a díky své váze si najdou místo i v těžkém batohu. Úleva, kterou zažijí Vaše nohy po přezutí z celodenní chůze v těžkých pohorách, je úžasná. Nevýhodou měkké podrážky je samozřejmě její celková odolnost (projeví se rychlým sešoupáním přední a zadní části) a také možná únava materiálu, která spočívá v rozlepení určitých částí boty.

 

Podrážka v detailním pohledu. Logicky nejvíce sešlapaný je vzorek na špici a v zadní části boty.

 

U našich sandálů se jednalo o výrazné rozlepení v zadní části (u pánského modelu obě boty, u dámského pouze náznak u pravé boty). V přední části to bylo rozlepení pouze u mých pánských sandálů. Už z tohoto pohledu je patrné, že hodně záleží na stylu chůze a intenzitě používání sandálů, ty mé toho zažily rozhodně více a únava materiálu se zde logicky projevila dříve. Nejedná se však o žádné neřešitelné vady - opět stačí podrážku jednoduše zalepit alkaprenem či jiným podobným lepidlem a bude zase držet "jako přibitá".

 

Spodní část podrážky je nalepená na měkčím základu a má tendenci k postupnému rozlepení.

 

Poškozená část podrážky v zadní části boty. Trocha alkaprenu vše vyřeší...

 

Mezi další problematické části patří horní část podrážky, která je anatomicky tvarovaná a slepena z celé řady dílčích dílů. Vzorek na těchto gumových částech poměrně rychle vymizel, horší věcí však bylo úplné odlepení na dámském modelu. Tyto části se pravděpodobně ve vodě rychle odlepily a následně odplavaly dále po proudu... Každopádně se tato věc může vyskytnout. Sandály lze samozřejmě dále bez problémů používat.

 

Vnitřní část sandálů je gumová a a jednotlivé části jsou tvarovány dle anatomie chodidla.

 

Pohled na přední části obuvi. Červenými křížky je označena chybějící gumová výplň.

 

Gumové výplně jsou z měkčího materiálu a tak podléhají rychlejšímu opotřebení. Na dámském modelu se části odlepily, u pánského pouze vymizel původní vzorek (viz. foto nahoře). Tyto gumové části jsou od sebe odděleny celou řadou gumových lemů, které dotváří tvar celé podrážky. Jedinou nevýhodou těchto (jinak velmi odolných) lemů je usazování nečistot a různé špíny ve žlábcích, které je oddělují.

 

Nevýhodou tvarované podrážky je tendence k usazování špíny a nečistot.

 

S usazováním nečistot určitě souvisí i popisovaná antibakteriální úprava. Je určitě možné, že jsou použité materiály nějakým způsobem antibakteriální, ovšem v případě zejména pánských nohou (mých nevyjímaje...) se tato vlastnost extrémně rychle vytratí. Prostě a jednoduše, když jdete naboso a kombinujete různý terén (voda, souš...), tak můžete počítat s tím, že budou sandály jistě cítit a nebude to vůně příjemná! V tomto ohledu se model Gobi shoduje s ostatními běžnými druhy sandálů. Prostě a jednoduše řečeno: sandály smrdí. Tuto nelibou vůni lze samozřejmě nakrátko odstranit pravidelnou údržbou, ovšem při náročnějším použití se tento "problém" znovu objeví.

 

Z hlediska mých osobních a praktických zkušeností bych ještě zmínil vytrženou přezku v zadní části boty. Stalo se to při nešťastném našlápnutí levou nohou a výsledkem byla utržená zadní přezka.

 

Vytržená část polstrovaného popruhu byla opětovně zalepena alkaprenem. Zatím vše drží jak má...

 

A jak jsem problém vyřešil? Opět byl v hlavní roli alkapren, který bez problémů utrženou přezku přilepil zpátky. I takové problémy se dají na těchto sandálech jednoduše vyřešit. Na závěr popisu bych ještě zmínil velmi lehký a praktický transportní obal, který dostanete ke koupi sandálů Gobi a který můžete využít nejrůznějším způsobem.

 

Transportní obaly lze od sebe snadno rozpoznat. Poznáte který je k pánskému modelu?

 

Z praktického využití jsme sandály vůbec nešetřili. Používáme je již téměř 3,5 roku a během této doby zažily snad všechno. Samozřejmostí byla běžná turistika, vycházky po okolí i ve městě, dále jsme je použili jako "údolní" obuv při náročnějších výstupech. Kromě toho své pánské černé Gobi používám na jakoukoliv práci, ve škole, na brigádách v lese a na loukách, na malování pokojů...prostě a jednoduše, sandály jsou s námi úplně všude! Během této dlouhé doby jsme zjistili celou řadu menších drobností, které se na botách objevily, ale žádné extrémní problémy jsme s nimi nezažili. Výborně nám slouží a kromě vytrženého popruhu (přezky) se nic "velkého" neudálo... Poslední drobností, která je běžná a psali jsme o ní již dříve, je opotřebování suchých zipů (na pánském modelu už moc nedrží a neustále se přezky odlepují). Tuto záležitost budu v současné době řešit zakoupením a našitím nových suchých zipů. Opět tedy nic převratného, co by se nedalo řešit...

 

Ötztalské Alpy (srpen 2009).

 

Rádi se s Vámi podělíme o další zkušenosti a rady, které na nás teprve čekají, příští rok nás čeká čtvrtá sezóna v těchto sandálech a uvidíme co nového nám přinese. Přejeme Vám šťastnou ruku (tedy spíše nohu...) při výběru outdoorových sandálů a nespočet příjemných kilometrů v obuvi značky Source Vagabond Systems.

 

Na závěr přidáváme seznam nejdůležitějších kladů a záporů tohoto výrobku:

 

KLADY (+)

- váha (660 g - pár, vel. 42)

- měkkost a přilnavost podrážky (A.R.T2™ přírodní pryž)

- systém upínání nohy (X-Strap® System)

- příjemně polstrované přezky

- rychleschnoucí materiál (opravdu funguje !!!)

- praktický transportní obal

 

ZÁPORY (-)

- vyšší pořizovací cena

- odolnost podrážky

- odolnost nalepených gumových součástí

- horší údržba členěné podrážky (častý zápach..., hlavně u pánského modelu :D)

 

I přes uvedené nedostatky hodnotíme produkt jako velmi dobrý. Po třech a půl letech využívání nejeví (až na části podrážky) známky výrazného opotřebení a je stále výborným pomocníkem při našich volnočasových aktivitách.

 

Fotografie z akcí, kde jsme sandály využili a otestovali najdete v našich ursus fotogaleriích. Jako příklad uvádíme některé z nich. Stačí kliknout na obrázky...

 

Lačnovské skály (07/2007) ... ...... .... .Strážovské vrchy (08/2008) .................Ortles, Wildspitze (08/2009)

 

........................s

Více informací nejen o sandálech Gobi se dozvíte na webu výrobce. Stačí kliknout na obrázky...

 

 

Pro informace o sandálech Gobi a všech vyráběných barevných varintách klikněte na tento odkaz.

 

 

Informace v češtině najdete na webu oficiálního distributora firmy Source v České republice.

 

 

 

21. 08. 2010

Jana a Martin

jana@ursus.cz

martin@ursus.cz

 

UPDATE INFORMACÍ (3.8.2013):

V podstatě platí vše, co je v recenzi řečeno, já jsem ovšem zřejmě narazil na nějaký poruchový kus. Téměř dva roky byly sandály bez problémů (až na hrozný smrad, kterému se u těchto sandálů asi nevyhnete..:). Ovšem po necelých dvou letech (naštěstí ještě v záruce), se mi postupně vytrhly tři pásky ze sandálu. Pokaždé na jiném místě. Vždy jsem to šel reklamovat, pásek mi zalepili, ale po pár dnech se z ničeho nic vytrhl jiný pásek na jiném místě. Prodavač v obchodě mi tvrdil, že tyhle sandály jsou bezproblémové a jedny z nejméně reklamovaných, ale zároveň přiznal, že zhruba před třemi lety byla jedna série těchto pánských sandálů v černobílé variantě kazová. A že se o tom ví. Tak jsem měl asi jen smůlu na zakoupení bot z této špatné série.

 

Vytrhlý pásek z boty. Třikrát v krátké době po sobě na třech různých místech. Třikrát reklamováno, nakonec vráceny peníze.

 

Vašek, 3.8.2013