V dnešní době jsou termotrika už víceméně běžnou záležitostí a kupuje si je čím dál více lidí. Na trhu najdeme celou řadu druhů pro nejrůznější sportovní využití ve všech ročních obdobích. Popisované termotriko vyrábí jedna z předních českých firem – Sensor a je z materiálu Coolmax od firmy Dupont. Materiál je velmi jemný a vysoce prodyšný a tak využití trika je v tomto případě jasné – ideální bude v horkých letních dnech nebo i jako spodní vrstva při chladnějším počasí. Na zimu ho však určitě nepoužívejte, je lepší zvolit silnější a hřejivější materiál. Vraťme se však zpátky k popisovanému modelu.
V současné době vyrábí firma Sensor z Coolmaxu různé typy oblečení v černé a bílé barvě.
V horkých letních dnech Vám termotriko prokáže výbornou službu (Roháče - Baníkov, 2178 m n.m.)
Termotriko Sensor Coolmax je běžně v prodeji již několik let a stejný materiál Vám nabídne i řada dalších firem. Jedná se tedy o dobře prodyšný materiál s výborným a rychlým odvodem vlhkosti, ve kterém se budete cítit příjemně v horkých letních dnech a i v těch největších vedrech Vám prokáže výbornou službu. Z hlediska pocení je to naprosto ideální materiál. Samozřejmě, že se v triku člověk zpotí, zejména když má na zádech batoh, ale na ostatních místech to ani nepoznáte. Triko výborně saje pot, a i zpocená část zad Vám velmi rychle uschne a nemusí na Vás ani pálit horké letní slunce. Prostě ideální pomocník pro nejrůznější sportovní aktivity.
Použití jakéhokoliv oblečení z Coolmaxu je v létě naprosto ideální...
A co říci k technické stránce výrobku? Triko nemá žádné stahování na gumu, ani ve spodní části, protože u takových výrobků je to zcela zbytečné. Je lepší zvolit trochu menší velikost, já sem na svou postavu (192 cm) nakonec zvolil velikost „M“. Triko je totiž dostatečně dlouhé, není tedy pouze „do pasu“ a vzhledem k mé hubenější postavě mně na tělo sedlo lépe. Je známo, že volné tričko v tomto případě ztrácí efekt, který od něj očekáváme. Také proto jsem zvolil velikost menší a dnes vím, že jsem udělal dobře. Po třech letech opravdu intenzivního používání se triko roztáhlo asi o půl čísla a je mi v některých místech už i docela volné. Na jeho funkci to však nemá žádný vliv, ta je bezproblémová i po třech letech užívání výrobku.
Na vrcholu Strážova (1213 m n.m.).
Termotriko používám v létě prakticky denně, občas ho vystřídám s nátělníkem, který mám rovněž ze stejného materiálu, tedy z Coolmaxu. Používám ho na kolo jako „cyklistický dres“, při lezení na skály, při procházkách letními Beskydami nebo při vysokohorské turistice v Tatrách, prostě tam kam se v létě dostanu. A jaké je opotřebení po třech letech? Z horní části límce se postupně sloupal nápis „Sensor“, který je v tomto případě pouze nažehlen na jemném materiálu tak, aby se triko nemuselo zbytečně prošívat. V zadní části za límcem se triko prodřelo a je tam drobná dírka, ovšem ta je v tomto případě způsobena pouze mým stylem sundávání triček, tedy chytnout ho zezadu a přetáhnout ho přes hlavu. Takže rozhodně žádná výrobní vada.
Při letošním třídenním přechodu Beskyd jsem měl triko na sobě neustále.
Co je určitě viditelné je žmolkování, zejména na přední straně trika, to se v podstatě objeví už po několika vypráních, ale rozhodně není nějakou překážkou ve funkci trička. Žmolkování není ani tak výrazné jako například u modelu Doubleface od firmy Sensor, kde jsou žmolky výrazné už po několika nošeních a celkově pak kazí dojem nového a funkčního trička, které jste si právě pořídili. U modelů z Coolmaxu je ovšem žmolkování minimální.
Vrcholové partie Velkého Polomu (1067 m n.m.), červenec 2008.
A že čekáte na další vady? Těch se v tomto případě nedočkáte, protože žádné funkční vady na termotriku za tři roky intenzivního používání nevidím. Triko je lehké, výborně sbalitelné do malé kuličky, kterou strčíte i do ledvinky nebo brašničky na kolo. Je tedy univerzálním a výborným pomocníkem, který vyřeší Vaše problémy s „upoceným“ letním oblečením a dostane Vás o třídu výše. Léto si pak užijete v mnohem větší pohodě než dřív a na klasické tričko určitě brzy zapomenete, stejně jako jsem zapomněl i já. Přeji Vám hodně zdaru při výběru a nákupu Vašeho, třeba úplně prvního, termotrika a nezapomeňte hlavně na to, že každý materiál je v tomto případě vhodný na něco jiného.
21. 9. 2008
Martin
martin@ursus.cz