Mammut Verbier Glove

 

O koupi těchto rukavic jsem začal uvažovat po mém druhém návratu z Alp. Do té doby jsem používal jen obyčejné zimní rukavice nebo jsem si případně rukavice od někoho půjčil. Začal jsem tedy přemýšlet, jaké rukavice koupit. Prsťáky nebo palčáky? S goráčem nebo bez? Jednovrstvé nebo s vnitřními rukavicemi? A jak by vlastně takové rukavice měly vypadat, k čemu by měly sloužit a co by měly „umět“? Tyhle otázky mě stále napadaly a podle nich jsem se taky při výběru řídil.
Obecně má většinou každé kritérium svá pro i proti a proto občas musíte dělat kompromisy a vždy se rozhodnout u daného kritéria pro to, které vašemu využití vyhovuje více. Podobně tomu bylo při rozhodování, zda koupit prstové rukavice nebo palčáky. Palčáky jsou odjakživa považovány za lepší variantu do pořádné zimy. Je to logické, prsty jsou stále u sebe a mohou se vzájemně zahřívat. Když se podíváte na fotky z vysokohorských expedic nebo polárních expedic, horolezce nebo polárníky v prstových rukavicích na nich většinou nenajdete. Výhoda palčáků je jasná, proč tedy volit prstové rukavice? Jejich největší předností v porovnání s palčáky je lepší manipulovatelnost. Ptal jsem se tedy sám sebe, kde budu využívat rukavice nejčastěji… Budu jezdit do extrémních velehor? Nebudu. Budu jezdit do polárních krajin, kde teploty běžně klesají pod - 30° C? Nebudu. Spíše je využiji v Alpách nebo v Tatrách, kde ocením mimo jiné např. možnost zakládat jištění bez nutnosti sundávat rukavice z rukou a taky mnohem lepší manipulovatelnost s karabinami a ostatním lezeckým materiálem.  A aby mi v nich nebyla zima i v extrémnějších podmínkách, byla při výběru podmínkou přítomnost vnitřních windstopperových rukavic. Dále jsem chtěl, aby byly z gore-texu nebo jiného nepromokavého materiálu. Při častém pobytu na horách a provozování horolezectví, skialpinismu či jiných zimních sportů je tato podmínka v podstatě nejdůležitější. Všem těmto parametrům odpovídá na trhu poměrně velké množství rukavic, přičemž jejich cena se pohybuje zpravidla od jednoho do čtyř tisíc korun. V letošním katalogu firmy Rockpoint mě ovšem vyrazily dech rukavice s cenovkou 6000 Kč. Takže i s takovýmito cenami se lze dnes na trhu potkat.

 


Já jsem nakonec zvolil rukavice Mammut Verbier, a to z čistě pragmatického hlediska – byly ve slevě =). I tak mě však stály téměř dva tisíce korun českých (původní cena byla 3000 Kč). Samozřejmě splňují všechny mnou stanovené podmínky, tedy ve stručnosti: váží 300g, vnější rukavice jsou z materiálu gore-tex, vnitřní rukavice z materiálu windstopper, který má chránit (a chrání) proti profouknutí. Vnitřní rukavice jdou jednoduše vyndat a používat samostatně, což je velmi praktické, a pokud není velká zima a nehrozí promoknutí, nejsou špatné. Ideální jsou např. na běžky. Jinak jsou ale v podstatě obyčejné, bez jakýchkoli „vychytávek„ a jistě jsou na trhu i propracovanější widstoppery, které mají na konci např. stahovaní kolem ruky, mají vyztužené dlaně apod.

 


Vnitřní windstopperové rukavice jsou vcelku obyčejné. Nemají žádné stahování ani žádnou jinou "vychytávku".

 

Vnější rukavice jsou dosti dlouhé (zhruba do 2/3 lokte) a jsou zakončeny stahovacím systémem lehce ovladatelným jednou rukou, což je velmi praktické. Pokud jsou obě ruce zaneprázdněny, není problém zdrhovadlo stáhnout zuby. Rukavice tedy fungují podobně jako návleky na botách a proto se nemusíte bát, že se vám do nich dostane sníh. Tím, že jsou dlouhé také tepelně izolují kromě rukou také značnou část lokte, a to se počítá ;-) V oblasti zápěstí je ještě jedno zdrhovalo, které tak vytváří předěl mezi oblastí prstů a oblastí lokte. Na spodní straně rukavic je kůže, což je perfektní hlavně při držení cepínů, teleskopických holí a vůbec čehokoli, co by mohlo klouzat. Problém by mohl nastat při teplotách pod nulou, kdy kůže navlhne (od sněhu nebo potu) a následně zmrzne vlivem mrazu. To se mi jednou stalo, následky to však nezanechalo žádné. Celkově tedy použití kůže hodnotím kladně. Co se týče nepromokavosti, ani tady rukavice zatím nezklamaly. Vydržely bez problémů deštivé odpoledne v Beskydech, celodenní sněžení v Tatrách i sprchování „natrvdo“ u nás doma ;-) Vnitřek rukavic je příjemně „semišový“, a ruka se v nich velmi brzy zahřeje. Celkově jsou vnější rukavice samy o sobě dosti teplé a v 95% případů je používám samostatně bez vnitřních. Spolu s nimi pak odolají opravdu i velmi nízkým teplotám. Poslední věcí, kterou jsem nezmínil, jsou stahovací oka z tenkých šňůrek na konci rukavic. Ty ještě před navléknutím rukavic převlékneme přes ruku a stáhneme zdrhovadlem. Tím je umožněno sundat rukavice z rukou, přičemž ty zůstanou viset na ruce právě na těchto šňůrkách a nehrozí tak jejich ztráta např. při silném větru, na exponovaných místech nebo při zakládání jištění apod., zkrátka tam, kde si nemůžeme dovolit rukavice jen tak odložit.

 

Na spodní straně rukavic je měkká kůže. Díky stahovacímu oku kolem ruky nehrozí ztráta rukavic.


Jediná nevýhoda, kterou na těchto rukavicích shledávám, je tedy jejich přemrštěná cena, ale tak už to u značky Mammut bohužel chodí… A taky vnitřní windstopperové rukavice jsou za ty peníze snad až příliš obyčejné, i když mě osobně to až tak nevadí a jsem s nimi spokojen. Na běžky a do města jsou dostačující. Vnější rukavice jsou ale propracovány do detailu a za ty zhruba dva roky, co je používám, jsem s nimi nadmíru spokojen. Na tyhle rukavice je prostě spoleh ;-)

20.3.2008
Vašek
vaclav.kubecek@ursus.cz

 

Vcelku pohodlná je v rukavicích i manipulace s horolezeckým materiálem.