Dnes bych vám chtěl přiblížit lezečky od firmy Rock pillars, konkrétně top řadu lezeček této české firmy, a to řadu pearl. Tyto lezečky existují v podstatě ve třech různých verzích. Velmi oblíbená je mezi lezci verze „tkaničková“, o které budu psát já s modelovým názvem pearl lace up. K dostání je ale i verze na suchý zip s názvem pearl QC a konečně i verze „nazouvací“, která nemá ani tkaničky, ani suchý zip, ale bota na nártu drží pouze přilnavou elastickou gumou. Tento model má název pearl slipper.
Jistě všechny lezce rozhodující se jaké lezečky si pořídit v prvé řadě zajímá nakolik se lezečky roztáhnou, jak rychle se prolezou, na jaký typ lezení jsou vhodné a v neposlední řadě z čeho jsou vyrobeny a kolik stojí. Takže pěkně po pořádku…
Pearly jsou vyrobeny ze syntetické kůže, což předznamenává, že se roztáhnou určitě méně než lezečky vyrobené z pravé kůže. Čili pokud jste zastánci drcení prstů v lezečkách, počítejte s tím, že pearly se vytáhnou tak maximálně o půl čísla, víc od nich nečekejte.
Po technické stránce na tyto lezečky většina lezců nedá dopustit. Není to sice světová extra třída, jako třeba známé modely od LaSportivy, 5.10, Evolvu apod., ale rozhodně jim tento český výrobce hodně silně šlape na paty...I Tomáš Mrázek dokazuje, že s pearlama není problém pustit se i do cest těch nejvyšších obtížností. Čili rozhodně nemůžeme mluvit o lezečkách jen pro začátečníky.
Lezečky jsou primárně určeny na malé stupy a dírky (především díky podšívce VIBRAM a kopytu RADICAL - viz text), ale rozhodně se s nimi neztratíte ani v ukloněných plotnách, kde musíte pečlivě vážit a vyvažovat každý krok...
U čeho se ovšem lezci pozastavují je malá výdrž těchto bot. Píšu schválně v 3. osobě mn. čísla, protože já tuto zkušenost nemám. Ovšem podle reakcí lidí v různých diskuzních fórech jsem asi výjimka. Pojďme to zkonkretizovat. Nejprve moje zkušenost. Botky mám od ledna 2006, a první známky prolezení se objevily někdy z jara v roce 2008, tedy asi po dvou letech! Lezl jsem s nima ještě nějaký čas v tomto již dost špatném stavu a na podražení jsem je poslal letos na jaře (jaro 2009), tedy téměř po třech letech. A jak často lezu? V zimě na bouldrovce 1-2x týdně, jaro až podzim tak co druhý víkend na skále. Takže tolik moje zkušenost. A teď pár výtažků z diskuzí:
… já v nich lezu přes dva roky (mám je podruhé podlepený)…
… moc nevydrží, prolezu je za půl roku jako nic…
… po 3 měsících totál rozlepený…
…mám je přes rok. teď poprvé podlepený…
…Pearly jsem měl a moc nevydržely, zhruba tak 2 měsíce intenzivního lezení…
Takže o výdrži asi toliko, udělejte si názor sami (více na www.lezec.cz). Jak říkám, já s nimi tak výrazně negativní zkušenost ohledně výdrže nemám. Taky je nutno vzít v potaz, že na internet do diskuzí napíšou spíše ti, kteří mají zkušenost negativní než ti, kteří s botama nemají problém. Ale pro orientaci jistě poslouží i tyto komentáře.
Při nákupu lezeček dobře vyzkoušejte, jak pevně vám sedí na patě, zvláště pokud máte užší nohu. Při technice "patování" by se vám pak totiž mohlo stávat, že se vám bude lezečka vyzouvat.
Pearly jsou vhodné v podstatě na jakýkoliv materiál, ale rozhodně se vám osvědčí na malých stupech, řezkách, dírkách apod. a to hlavně díky tvrdší podšívce VIBRAM a kopytu RADICAL, díky němuž je lezečka vepředu tvarována jako "orlí zobák", tedy je vedena do ostré špičky a dosti zahnutá dolů. Proto kdo má přední část chodidla širokou, může mít s tvarem lezečky problém. Podšívka VIBRAM má oproti většině konkurenčních podšívek vyšší stupeň tvrdosti, což ji předurčuje k dobré stabilitě na malých mikrolištách a mikrostupech a teoreticky k delší životnosti než u podešví měkčích, které mají lepší tření, ale nižší životnost. Pata je poměrně mělká, proto co se patování týče, záleží hodně na tvaru nohy a paty. Já mám nohu dost úzkou a občas má noha tendenci se při patování trošku „vyzouvat“, ale to záleží na konkrétní noze. Hodně se to dá také ovlivnit správným zašněrováním. Šněrování je zde vyřešeno poměrně dobře. Tkaničky nejsou "klouzavé" a manipuluje se s nimi příjemně a pohodlně. Šněrování začíná blízko špice, proto není problém botu opravdu festovně stáhnout. Jediná nevýhoda je, že tkaničky jsou vedeny skrz červené "látkové ouška", které mají po delším používání tendenci se neustálým třením tkaniček natrhávat...Jazyk je vyřešen taky dobře, je lehký a prodyšný.
Ať děláte co děláte, čisté bílé lezečky moc dlouho neudržíte...
Protože jsem zastáncem čistoty a odpůrcem smradu:), lezečky jsem i pral, a to celkem asi třikrát. Normálně v pračce na 30°C. Vydržely vždy po technické stránce v podstatě nezměněné. Čili i s tímto mám zkušenost kladnou. Ovšem čekat od bílých lezeček, že budou stále bílé a k tomu voňavé opravdu nelze:) Po pár lezeních je můžete mít bez problémů černé jak havíři v dolech ČSM a prát je po každém lezení samozřejmě nejde.
Zátiší z Predhorie
Oficiální maloobchodní cena těchto lezeček je 1990 Kč, což samo o sobě svědčí o tom, že od nich máme co očekávat. V mnohých obchodech je seženete i levněji, pod 1700 se ale většinou nedostanete:)
A na závěr malá rekapitulace kladů a záporů těchto lezeček:
Klady (+)
- opravdu dobře drží na malých stupech
- pohodlné šněrování, díky kterému botu opravdu pevně stáhnete
Zápory (-)
- náchylné na vyzouvání paty
- menží životnost podešve
- rychle se špiní
A až se budete po čase rozhodovat, zda lezky podrazit, nebo raději koupit nové, mrkněte na tento článek, třeba vám pomůže v rozhodování...
Oficiální stránky výrobce pak můžete navštívit zde...
30.5.2009
Vašek Kubeček
vaclav.kubecek@ursus.cz