Výroba polárnických saní (pulky)

 

 

Za několik dnů nás čeká první polární výprava v našem životě. O podrobnostech budou snad v blízké době informovat fotografie a články. Přípravy však vrcholí a jedním ze základních prvků vybavení jsou polární saně neboli pulky. Původně jsme se zabývali i myšlenkou koupě tohoto výrobku od některého z oficiálních výrobců, nakonec však zvítězila varianta vyrobit si vlastní z obyčejných dětských bobů. Tento způsob už je vyzkoušený, tak i my zkusíme takovéto pulky vyrobit...

 

Jako základní kámen poslouží tradiční dětské boby, model Champion, prodává se kolem částky 400kč, mimochodem pulky české výroby se dají sehnat za 6000kč při váze asi 6kg. Modely známe norské firmy Fjellpulken  se pak pohybují v přepočtu kolem 10000kč za turistické a 20000kč za expediční typy.

 

Poznáte? Ano, osvědčený model bobů Champion.

 

Jako vodící tyče jsem využil PVC trubky pro rozvod vody o síle 20mm, vnitřní průměr 14mm, nejsou sice nejpevnější, poskytnou ale základní ochranu tažnému lanku a unesou i menší tlaky při sestupu z kopce, Příliš strmým terénem se ale v polární krajině pohybovat nebudeme. Pokud prasknou za nízkých teplot, budu saně tahat jen na lanku. Cena 70 kč/4m. Nakonec jsem na každou stranu použil 160 cm.

 

Materiál je nachystaný, můžeme začít s výrobou!

 

Celní lanko o průměru 8mm, jeho výhodou je, že lano je potáhlé gumovou hadičkou, tím pádem je dobře chráněno proti mechanickému poškození. Metr délky se dá sehnat asi kolem 12kč, nám stačí 4 metry délky. Dále využijeme klasickou expresku na horolezectví, karabiny rozpojím a použiju je k uchycení vodících tyčí saní k batohu, ještě lépe poslouží uzamykatelné karabiny, např. HMS. Cena 300kč.

 

Lano potažené gumovu hadičkou, vpravo expresní karabina.

 

Na zajištění nákladu je potřeba saně vybavit i stahovacími popruhy. Potřebný materiál se dá sehnat do 100kč.

 

Stahovací popruhy.

 

Nejdříve je třeba vyvrtat nové otvory pro uchycení tažného systému, původní jsou totiž příliš blízko u sebe. Uzel se na celním lanku dělá těžko, proto je třeba ho stáhnout touto stahovačkou. Potřebujeme 4 ks, cena jednoho je 5kč. Aby stahovačka neponičila boby, z obou stran jsem z gumy vyrobil ochranné kroužky, použil jsem starou zástěrku z motorky.

 

Vrtání otvorů pro uchycení tažného systému.

 

Stahovačka a ochranné gumové kroužky (vpravo).

 

Na druhé straně lanka jsem vytvořil oko rovněž pomocí stahovačky, k uchycení k batohu poslouží polovina expresní karabiny.

 

 

Nyní je třeba vytvořit oka v rámu bobu pro stahování nákladu, nejdříve navrtat…, pak propilovat a našít správnou délku popruhu. Jako druhé oko jsem využil úchytu pro brzdy.

 

Vrtání bočního oka pro uchycení popruhů.

 

Přichycený popruh.

 

Po vyndání plastového sedátka by takto měl vypadat finální produkt bez nákladu.

 

A může se začít testovat... Jako zátěž jsem použil naloženou krosnu + pod ní 10kg pytel granulí pro psa :) , nevypadá to hezky, ale důležitá je hmotnost. Saně jsem k batohu připnul nejdříve za oka na bederáku pro lezecký materiál, nepříjemně to však při naložení tahalo, proto se zatím jako nejlepší varianta jeví připnutí za oka pro uchycení lyží na batoh.

 

První ostrý test nových saní!

 

 

A takhle budou vypadat naložené saně (viz. foto nahoře), na batoh lze pro lepší ochranu použít ještě pláštěnku. Pokud máte někdo nějaký tip, jak pulky ještě vylepšit, sem s ním: tomas.chumchal@seznam.cz . Snad tyto fotky někomu pomůžou ve výrobě i v odhodlání pro cesty na sever!

 

Tom

tomas.chumchal@seznam.cz

05. 02. 2011