PETZL Quark

 

 

Lezecký cepín Quark je již několik let součástí produktové řady firmy Petzl. Jeho použití je, dle typu konstrukce, zcela zřejmé. Hodí se pro výstupy v těžkých mixech a zejména pak pro lezení v ledu. Design tohoto "bestselleru" zůstává již několik sezón stejný. Vyrábí se ve dvou variantách - s lopatkou a s kladivem. Oficiální MOC se pohybuje okolo 5500,- Kč (pozn. na webu oficiálního dovozce 5550,- Kč). Pokud kupujete zboží na internetu a nebo využíváte výhodných slev v kamenných obchodech, dostanete se až k hranici 4500 Kč za kus. Na zahraničních outdoorových e-shopech se pak cena dostane ještě výrazně níž.

 

Obě varianty cepínu Petzl Quark - lopatka a kladivo.

 

Cepíny Quark se vyrábí v jediné barevné kombinaci - stříbrné prvky (hlava, násada) se střídají s kontrastní oranžovou barvou, která je použita na rukojeti. Nezbytné kovové doplňky - hroty, lopatka a kladivo se dodávají v černé barvě. Nastavitelná poutka Clipper jsou součástí balení.

 

Obě varianty cepínů Quark v "živém" provedení.

 

A jaké jsou technické parametry cepínů? Délka je univerzální - tedy 50 cm. Váha je příjemná (645 g). Zde je nutné uvést váhu konkurenčních modelů (Raveltik Demon Super Cup: 710 g (lopatka), 700 g (kladivo), Black Diamond Viper: 655 g (lopatka), 625 g (kladivo)). V porovnání s konkurencí se tedy liší hlavně tím, že je váha stejná u obou typů. Tato informace však není zřejmě přesná. Samostatná lopatka váží 85 g a kladivo 80g. Celková váha se tedy v rámci obou variant liší o 5 g. Násada cepínu je výrazně zahnutá (typ T). Hrot nese název Cascade (typ B). K cepínu lze dokoupit i hrot Quad, který je svým tvarem vhodný spíše pro mixové lezení.

Hrot Cascade (tloušťka 3 mm, typ B) je součástí cepínu Quark.

Hrot Quad (tloušťka 4 mm, typ T) lze dokoupit pro častější mixové lezení.

 

Všechny doplňky cepínů - tedy oba hroty, lopatku i kladivo, lze při opotřebování jednoduše vyměnit. Stačí povolit imbusem (součástí balení) příslušné šrouby a problém je vyřešen. U poutka Clipper je systém jednoduchý. Pomocí pohyblivé oranžové části jej lehce sundáte i lehce připevníte. Ve spodní části si poutko můžete utáhnout jednou rukou dle objemu Vaší rukavice. Povolování je však o hodně náročnější a tak se spíše vyplatí celé poutko sundat z násady cepínu. Celkové provedení poutek Clipper se nám příliš neosvědčilo, narozdíl od jednoduchých a funkčních poutek na cepínech Petzl Aztar.

 

Upevnění výměnných částí cepínu (vlevo). Jednoduchý systém manipulace s poutky Clipper (vpravo).

 

Pohled na poutko Petzl Clipper. Vypolstrovanou spodní část lze jednoduše utáhnout jednou rukou.

 

Velmi častou otázkou, která se skloňuje před vlastní koupí lezeckých cepínů, bývá i odolnost kovových hrotů. Už tolikrát jsem si na známém lezeckém serveru četl v diskuzi o "nekvalitní" oceli cepínů Raveltik. Také proto jsem se nakonec rozhodl pro cepíny Petzl, ovšem z dnešního pohledu to vidím poněkud jinak. Pokud trefíte hrotem skálu, ztupí se všechny hroty v podstatě okamžitě a veškeré diskuze o jejich odolnosti jsou zbytečné. Je třeba jej opětovně ručně přebrousit. No a pokud cepín vždy zaseknete do ledu, nemůžete opět srovnávat kvalitu, protože v ledu se hroty příliš neztupí. A výsledek? Ten vidíte na následujích fotografiích.

 

Druhým námětem k diskuzi by určitě byla i cena nových hrotů. Od Raveltiku je pořídíte o polovinu levněji než hroty Petzl a tak je následné rozhodování zase o něco těžší. Pokud však srovnám více parametrů, u Quarků vítězí hlavně jejich váha (rozdíl 50 g se může zdát zanedbatelný, ale v ruce už to poznáte). Vraťme se však k popisovanému modelu Quark. MOC náhradních hrotů je 1090 Kč (Cascade) a 1170 Kč (Quad).

 

Hroty Cascade po jednom dni ledového lezení v Kraľovanech. Pozn. Několikrát seknuty do skály.

 

Z hlediska opotřebování se jistě budou častěji měnit hroty než lopatka a kladivo. Pro srovnání však uvádíme i ceny těchto doplňků. MOC u dovozce činí 940,- (lopatka) a 920,- (kladivo).

 

Náhradní lopatka a kladivo na cepíny Petzl Quark.

 

Pokud by se Vám poškodila opěrka rukou - Griprest, vyjde Vás nová na necelých 300 Kč. Určitě se tedy nejedná o levnou záležitost. Asi největší údiv pak vzbuzuje obyčejný gumový chránič hrotů za neuvěřitelných 170,- Kč! I tohle je realita. Posledním zajímavým doplňkem je páska na rukojeť - Griptape. Touto 19 mm širokou páskou si můžete sami cepín upravit pro lepší úchop a také lepší izolaci. (pozn.: kovová násada v zimě namrzne a nepříjemně chladí)

Chránič hrotu (170,-) a páska Griptape (190,-/1 m).

 

Hroty nových cepínů jsou automaticky opatřeny gumovým chráničem.

 

Mezi nejdůležitější části cepínů však, dle našich osobních zkušeností, patří opěrka rukou - Griprest. Jedná se o tvarované prodloužení ve spodní části rukojeti. Je vyrobena z tvrdého plastu a uchycení k cepínu zajišťuje opět šroub na imbusový klíč. Tato opěrka má zásadní význam z hlediska použití. Pokud se chystáte např. na vysokohorskou túru, lze opěrku oddělat a využijete tak více spodní kovový hrot k lepšímu zaražení cepínu do sněhu.

 

V případě lezení v ledu a mixech však opěrka plní nenahraditelnou fci - chrání totiž klouby prstů před neustálým narážením o tvrdý led a výrazně zpříjemňuje lezení v ledu. Tento rozdíl poznáte třeba při srovnání cepínů Petzl Aztar a Petzl Quark. Aztary totiž nemají opěrku a ruce tak mnohem více trpí nárazy. Asi největší výhodou opěrky je, dle osobních zkušeností, možnost lezení bez poutek. Pro tréninkové cesty v ledu nemusíte ani cepíny jiným způsobem uchytit a tak se i lezení stává příjemnějším.

 

Plastová opěrka rukou Griprest umožňuje i lezení bez poutek.

 

Rukojeti cepínu Quark jsou větší než na modelu Aztar a jsou doplněny opěrkou Griprest.

 

Tyto vhodně řešené dopľňky - větší rukojeť v kombinaci s opěrkou rukou Griprest, výrazně ulehčují lezení v ledech a mixech a umožňují i zmiňované lezení bez poutek. Právě tento styl se nám na cvičných ledech velice osvědčil, a proto jsme při těchto aktivitách přestali poutka na cepínech používat.

 

Také bez poutek jsou cepíny vhodné pro lezení. Platí to však pouze pro cvičné ledolezecké terény.

 

A na závěr přidáváme několik praktických zkušeností. Jedná se v podstatě o shrnutí všech důležitých informací. Lezecký cepín Petzl Quark Vám poslouží jako výborný pomocník při lezení v ledu a těžkých mixech, bez opěrky Griprest se hodí i do strmých žlabů, tedy na klasické zimní výstupy. Určitě není vhodný pro ledovcovou turistiku, zde je nevýhodou více zahnutá násada a samozřejmě i délka (50 cm). Samozřejmostí při lezení s cepíny je použití obou variant - tedy lopatky i kladiva.

 

Ukončení cepínu bez opěrky Griprest (vpravo). Odkryté oko může sloužit k uchycení reep šňůry.

 

Poutka na cepínech Quark jsou sice polstrovaná a příjemná, přesto nejsou ideálně vyřešená a při manipulaci v rukavicích se Vám může stát, že půjdou jen obtížně sundávat. Jako alternativa by se daly použít poutka z modelu Aztar (lze dokoupit za cca 500 Kč/ks), které jsou z hlediska manipulace vyřešeny mnohem lépe a také jednodušeji. V případě cvičných ledů pak můžete poutka v klidu sundat a lézt bez nich. A pokud budou i cvičné ledy delší, lze systém přichycení cepínů vyřešit pomocí reep šňůry nebo gumami.

 

Odolnost hrotů je dostačující, pokud seknete do skály, je pak žádoucí je přebrousit. Každopádně nikdy nebruste hroty na brusce, pouze ručně! Obě varianty jsme prakticky vyzkoušeli. Při "dokonale" nabroušeném cepínu se led velmi rychle tříští a lezení je velmi obtížné. I nové cepíny mají na hrotech milimetrovou hranu, aby nedocházelo právě k nadměrnému tříštění ledu. Pokud se opravdu pro cepíny Quark rozhodnete, můžete v balení očekávat vše potřebné - tedy technické informace, kryty hrotů, sadu 2 ks imbusáků a také dvě poutka Clipper (viz. obrázek).

 

Za necelých 10 000 Kč máte vše co potřebujete...

 

Přikládáme také několik fotografií z akcí, kde jsme cepíny využili. Po roce používání samozřejmě nejeví žádné známky opotřebení, kromě několikrát přebroušených hrotů. V ledu drží výborně, jejich váha je ideální a díky odmímatelné opěrce se zvyšuje univerzálnost jejich použití.

 

Nad Brnčálkou (březen 2009).

 

Na vrcholu Velké Svišťovky (březen 2009). Poznáte rozdíl mezi Aztarem a Quarkem?

 

Zimní lezení v Tatrách (březen 2009).

 

Kraľovany (únor 2010).

 

Kraľovany (únor 2010).

 

Lezení ledů v Kraľovanech. (únor 2010)

 

Další fotografie nejen s cepíny můžete najít i v našich ursus fotogaleriích. Rádi se s Vámi podělíme i o další osobní zkušenosti a rady, které jsou teprve před námi. Přejeme Vám spoustu krásných lezeckých zážitků s cepíny Petzl Quark.

 

Úplně na závěr přidáváme seznam nejdůležitějších kladů a záporů tohoto výrobku:

 

KLADY (+)

- váha (645 g)

- prodloužená gumová rukojeť

- odnímatelná opěrka rukou (Griprest)

- vyměnitelné hroty a ostatní doplňky

- poutka součástí balení

 

ZÁPORY (-)

- vyšší pořizovací cena

- horší manipulace s poutky Clipper

- vyšší cena vyměnitelných doplňků (hroty, lopatka, kladivo...)

 

I přes uvedené nedostatky (některé mohu být subjektivní - např. horší manipulace s poutky) hodnotíme produkt jako výborný (ohodnocen 5-ti tlapkami). Quarky patří již řadu let ke stálicím v nabídce lezeckého vybavení a rozhodně se na ně můžete spolehnout. Ve srovnání s nižším modelem Aztar (vhodný hlavně do mixů) mají řadu výhod, zejména co se týká ledového lezení.

 

Pokud chcete vidět více fotografií, kde jsme cepíny využili, klikněte na obrázky...

Vysoké Tatry (03/2009) .......................... Ortles (07/2009) .fffffffffffffffffffffffff.ffKraľovany (02/2010)

.

........................s

Více informací nejen o cepínech Quark se dozvíte přímo na webu výrobce. Stačí kliknout na odkaz...

 

Pro informace v češtině přejděte na web oficiálního distributora firmy Petzl v České republice.

 

 

28. 03. 2010

Jana a Martin
sulganova.j@seznam.cz

martin@ursus.cz