PETZL Meteor III

 

 

Horolezecká přilba Meteor III je již několik let součástí produktové řady firmy Petzl. Jedná se, svým způsobem, vlastně o inovativní model, který je nástupcem "klasických" horolezeckých přileb jako jsou např. modely Ecrin Rock nebo Elios. Svou konstrukcí a materiály připomíná spíše cyklistickou helmu, která však splňuje všechny bezpečnostní předpisy pro horolezecké použití. Na první pohled Vás určitě zaujme nejen zajímavý design výrobku, ale hlavně velký počet větracích otvorů a celková váha. Oficiální MOC se pohybuje okolo 2000,- Kč (pozn. na webu oficiálního dovozce 2050,- Kč). Pokud kupujete zboží na internetu a nebo využíváte výhodných slev v kamenných obchodech, dostanete se až k příjemné hranici 1600,- Kč.

 

Námi používaná barevná varianta přilby.

 

Asi největší, již zmíněnou, inovací a výhodou je váha přilby. Jelikož se jedná o univerzální model, udává se jediné číslo a to 235 g. Váha je tedy výrazně nižší než u ostatních přileb od firmy Petzl (Ecrin Rock - 445g, Elios - 315g, resp. 345 g, záleží na velikosti hlavy). Ani podobné modely jiných značek nedosahují tak nízké váhy (Salewa Helium - 280 g, Black Diamond Tracer - 245 g). Meteor III se vyrábí ve třech barvách - bílé, zelené a oranžové. My jsme si zvolili, námi oblíbenou, oranžovou barvu.

 

Další barevné varianty horolezecké přilby Meteor III.

 

A jaké jsou technické parametry helmy? Její univerzální velikost sedí na obvod hlavy 53-61 cm. Váha je 235 g. Snadno regulovatelné popruhy i obvodový pás hlavy, velký počet větracích otvorů (pozn. výrobce: 87 cm2 větrací plochy je dvakrát větší plocha než u prvního Meteoru, o 70% větší větrací plocha než u většiny přileb na trhu). Konstrukce je podobná jako u cyklistických přileb - tedy horní odolná a pod ní tlumící polystyrénová vrstva. Příjemné nošení usnadňuje i vyjímatelná pěnová výstelka. Ve vnitřní části najdete i jmenovku na označení přilby. Integrované úchyty a vložky umožňují připnutí čelovek Petzl (případně i jiných značek) a jsou kompatibilní se štítem Vizion (ochrana tváře při lezení v ledu či mixech).

 

Pohled na vnitřní část přilby. Měkká pěnová výstelka umožňuje příjemné nošení.

 

Petzl Meteor III s čelovkou Petzl Tikka XP. Dokonalá harmonie...

 

Regulace nastavení velikosti hlavy se provádí díky plastovým zápatkám v zadní části helmy. Samozřejmostí je regulace popruhů kolem uší a na krku. Spodní část (v oblasti krku) sice není polstrovaná, ale tuto skutečnost jsme při nošení vůbec nepocítili. Při nákupu dostanete k přilbě textilní obal v podobě stahovacího pytlíku.

 

Regulaci obvodu hlavy lze provést velmi jednoduše díky plastovým doplňkům.

 

Meteor III se dodává standartně v tomto textilním obalu.

 

Díky univerzální velikosti lze přilbu používat i v chladnějším období v kombinaci s čepicí nebo kuklou. Kromě všech zmíněných vlastností je určitě zajímavý i celkový design přilby ve všech dostupných barevných kombinacích.

 

Přilba se vyrábí v jediné univerzální velikosti. V kombinaci s čepicí pak poskytuje dokonalou ochranu i v zimě.

 

A na závěr přidáváme také několik praktických zkušeností. Přilba Meteor III nám spolehlivě slouží při všech našich oblíbených horolezeckých aktivitách. Je to například skalní lezení (jaro - podzim), dále zimní horolezectví ve Vysokých Tatrách, letní vysokohorská turistika a horolezectví v Alpách apod. Přilbu používáme téměř rok a zatím nejeví ani minimální známky opotřebení. Je velice lehká a dostupná v univerzální velikosti, a proto máte větší šanci, že Vám přilba lépe sedne a navíc nebudete muset shánět konkrétní velikost.

 

Nad chatou Rifugio Payer. (Ortles, červenec 2009)

 

Po mých předchozích zkušenostech s klasickou přilbou Black Diamond Half Dome, která mi neustále sjížděla na stranu, jsem se rozhodl právě pro Meteor III. Jana totiž přilbu již několik měsíců používala a tak jsem se s ní mohl detailněji seznámit. Mezi největší výhody, které u mne rozhodly, byla nízká váha, ale i celková konstrukce moderní horolezecké přilby (výborný systém odvětrání, pěnová výstelka). Přilba sedí na hlavě "jako přibitá" a její popruhy se rozhodně neuvolňují. Výbornou vlastností je i možnost připnutí čelovky (my vlastníme čelovky Petzl Tikka XP). Kompatilibilita s čelovkami ostatních výrobců však rozhodně nebude problémem.

 

Zimní horolezectví ve Vysokých Tatrách. (březen 2009)

 

Na závěr přikládáme ještě několik fotografií... Většinu z nich můžete najít i v našich fotogaleriích. Rádi se s Vámi podělíme i o další osobní zkušenosti a rady, které jsou teprve před námi. Přejeme Vám spoustu krásných outdoorových zážitků s přilbou Petzl Meteor III.

 

Na ferratě pod Ortlerem... (Ortles, červenec 2009)

 

Vrchol Tschenglser Hochwand, kde končí stejnojmenná ferrata. (Ortles, červenec 2009)

 

Výhledy z vrcholu Grosse Angelus Spitze. (Ortles, srpen 2009)

 

Pod vrcholem Wildspitze. (Ötztalské Alpy, srpen 2009)

 

Sportovní ferrata Lehner Wasserfall v údolí Ötztal. (srpen, 2009)

 

Více informací nejen o přilbě Meteor III se dozvíte přímo na webu výrobce. Stačí kliknout na odkaz...

 

Pro informace v češtině přejděte na web oficiálního distributora firmy Petzl v České republice.

 

 

26. 09. 2009

Jana a Martin
sulganova.j@seznam.cz

martin@ursus.cz