Meindl Alta Via GTX

 

        Pohorky Meindl Alta Via jsou vyrobeny z velurové kůže s textilní podšívkou, která je tvořena materiálem Gore-Tex. Vyrábí se jak pánská varianta v oranžové barvě, tak i varianta uzpůsobená dámskému chodidlu, v barvě zelené. Boty jsou řazeny do kategorie B/C, což je předurčuje k chůzi v těžším terénu, pro vysokohorskou turistiku jsou proto jako dělané.

 

Meindl Alta Via

Celkový pohled na pánskou a dámskou variantu pohorky Meindl Alta Via.

 

        Hlavní přednost těchto bot spatřuji v precizně udělané vysoké obsázce, která je vyrobena z jednoho dílu gumy a obepíná botu po celé délce. Obsázka výborně chrání botu před mechanickým poškozením a okopáním a také jsou pohorky díky spojení podrážky a obsázky v podstatě do výšky 4 – 6 cm stoprocentně nepromokavé (v zadní části boty je okraj obsázky ve výšce kolem 6 cm, v přední části zhruba 4 cm nad zemí). Čili šlápnutím do menší říčky, kaluže, bláta apod. se nemusí uživatel boty vůbec zabývat.

 

Díky vysoké gumové obsázce si z menších potoků, kaluží či bažin nemusíte dělat vrásky na čele :).

 

        Nepromokavost boty je obecně na velmi dobré úrovni. Kůže je silná a proto udrží vodu velmi dobře i bez přidané impregnace. Při celodenní chůzi v mokrém sněhu či mokré trávě je bota bez impregnace zvenku většinou namoklá/mokrá, uvnitř vlhká, což je ovšem částečně způsobeno i pocením nohy. Že by v botě čvachtalo, se rozhodně nikdo bát nemusí. Po naimpregnování je situace v podstatě bezproblémová a i po delší chůzi ve sněhu či dešti bota vodu nepropustí a noha je v suchu.

 

I po delší chůzi v mokré trávě je bota zevnitř maximálně lehce vlhká.


Boty mají také kvalitní ortopedické vložky Meindl Air-Active, na kterých je v patní části navíc umístěn tlumič nárazů. Chůze v terénu je tak poměrně pohodlná. Při delší chůzi po asfaltu mě ovšem často začaly velmi nepříjemně pálit chodidla. To samozřejmě není chyba boty, jen je třeba počítat s tím, že na asfalt není bota určena a je dobré se mu pokud možno vyhýbat. Zkrátka toto jsou boty do horského terénu, ne na silnici:)

 

Vložky boty meindl alta via

V botách jsou kvalitní ortopedické vložky Meindl Air-Active s tlumičem nárazů v patní části.


Jazyk boty je vcelku pevný a drží tvar, ale na horní straně je kvůli dvojitému prošití poměrně ostrý. Při delší chůzi se mi občas stává, že na jedné či druhé noze začne nepříjemně řezat do nohy.

 

jazyk boty meindl alta via

Díky dvojitému prošití je horní okraj jazyka poměrně tvrdý a po delší chůzi občas nepříjemně řeže do nohy.


        Šněrování je po vzoru lezeček vedeno až do špičky boty, což umožňuje lépe stáhnout botu v její přední části a zvýšit tak citlivost nohy při našlapování na nerovném povrchu (skály, kameny…). Zkrátka bota se např. při našlápnutí přední částí boty na okraj kamene tolik nepromáčkne a lépe drží tvar. To se ve skalnatějším terénu či na horách určitě hodí. Ideální jsou tyto boty např. na Via ferraty. V oblasti kotníku je do boty zašito kovové lanko, kterým prochází tkanička a které je ve vertikálním směru částečně pohyblivé (systém DIGAfix 2). To umožňuje přesnější a pevnější fixaci kotníku v pohorce a také lepší zafixování paty. Ta se pak v botě tolik nenadzvedává.

 

Šněrování do špičky boty, jako u lezeček, zvyšuje citlivost nohy ve skalnatém terénu, např. na via ferratách.

 

Systém DIGAfix 2 je tvořen kovovým lankem procházejícím skrz střední část boty.


        Co se týče připnutí maček, na tyto boty není možné připnout automatické ani poloautomatické mačky. Jinými slovy, na botě chybí jak vepředu tak i vzadu potřebné drážky. Připnutí řemínkových maček je samozřejmě možné a příležitostně využitelné (krátký přechod ledovce, ledového či sněhového pole apod.). Na vícedenní či trvalejší použití maček bych ale přece jen volil o něco tvrdší boty.
        Pokud by někoho odrazovala barva bot, nepropadejte panice. Taky jsem z ní ze začátku nebyl dvakrát nadšený, jak oranžová, tak i dámská zelená varianta jsou u nových bot dosti výrazné. Stačí ovšem pár výletů a barvy "zmatní" a jsou pak naprosto v pohodě. Dokonce mě v jednom starém bukovém pralese překvapilo, jak podobnou barvu mají rozpadající se trouchnivějící kmeny. A dámská zelená se v letní trávě taky krásně ztratí ;-)

 

Trouchnivějící kmen starého buku v NPR Stužica na východním Slovensku krásně ladí s barvou bot :).

 

        Pohorky váží 820 g (ve velikosti 8) a u oficiálního distributora, kterým je firma Tilak jsou dostupné za cenu 6299 Kč (pánské i dámské provedení).

 

Klady:

+ bytelnost boty

+ kvalitní obsázka po celé délce boty

+ dobrá nepromokavost

+ ortopedické vložky s tlumičem nárazů

+ systém DIGAfix 2

 

Zápory:

- jazyk boty řeže do nohy

 

 

Oficiálním distributorem značky Meindl pro český trh je firma Tilak.

Oficiálním zdrojem informací o produktech Meindl jsou webové stránky meindlboty.cz.

 

11. 1. 2013

Vašek Kubeček

ursus@ursus.cz