V tomto článku bych Vám rád představil stan renomované americké firmy MSR, která se výrobou stanů a jiného outdoorového vybavení zabývá již 40 let. Konkrétně se podíváme na model Mutha Hubba HP. Protože mám stan teprve poměrně krátkou dobu, nepůjde ani tak o rozsáhlou recenzi jako spíše o popis a první postřehy s fungováním tohoto modelu. Snad se budou informace někomu hodit, protože na internetu v podstatě pořádný popis tohoto stanu v češtině chybí...Tento text budu postupem času doplňovat o nové praktické postřehy.
Poznámka na úvod: stan budu občas v různých ohledech porovnávat se stany firmy Jurek S+R (dále jen Jurek), i když jsou to stany dosti rozdílné…Je to ze dvou důvodů. Jednak mnoho českých uživatelů má se stany Jurek zkušenosti a bude si tak umět udělat lepší obrázek o tom, co budu popisovat a jednak i já měl Jurka více jak deset let (model MIDI 3) a dokážu tedy poměrně objektivně různé aspekty obou stanů porovnat. Někdy to možná bude vypadat, že Jurky zbytečně haním, rozhodně to ale není účelem. Jurky považuji za VYNIKAJÍCÍ (ne-li nejlepší) stany na českém trhu (ne nadarmo jsem ho i já tak dlouho používal:). Proč jsem tedy nekoupil Jurka, když ho tak chválím a vrazil peníze do dražšího MSR? Hlavní důvody byly tři:
- nižší váha
- vnitřní prostor (díky kupolovitému profilu je MSR prostornější)
- a pro většinu lidí možná trošku „ujetý“ důvod – jednoduše oproštění se od „Jurkovské železné košile“ a touha zkusit po těch více jak 10ti letech něco nového:)
Stan Mutha Hubba HP se vyrábí ve dvou barevných variantách - žluté a zelené.
Nejdříve pár technických údajů. Jedná se o třísezonní stan s částečně možným použitím i v zimě, který je určen pro tři osoby. S váhou 3090g je ve své kategorii rozhodně z těch lehčích. Pokud jste někde narazili na model MSR Mutha Hubba, nenechte se zmást, nejedná se o jeden a týž stan. Jsou to sice modely na pohled téměř stejné a mají i stejnou konstrukci, ale rozdíly se najdou. Model HP je novinka pro rok 2010 a ona zkratka HP znamená high performance. Model HP je tedy upraven a předurčen do tvrdších podmínek. Podrobnější rozdíly mezi těmito dvěma modely zde rozebírat nebudu. Snad jen zajímavost, že model HP, přestože je určen do tvrdších podmínek, je dokonce ještě o 140g lehčí než klasický model Mutha Hubba. Přidáním onoho HP za název Mutha Hubba se nám ale taky posune cena řádově o 4000Kč nahoru.
Vnitřní stan modelu Mutha Hubba (vlevo) versus vnitřní stan modelu Mutha Hubba HP (vpravo). Model Mutha Hubba je určen do mírnějších podmínek a vyrábí se pouze ve žluté variantě tropika.
Stan Mutha Hubba HP se vyrábí ve dvou barevných variantách – tradiční žluté a poměrně netradiční zelené. Právě tuto barvu jsem preferoval a u ní také nakonec skončil. Zajímavostí je, že žlutá varianta stanu se ve dvou detailech v provedení síťoviny na vnitřním stanu liší od stanů v barvě zelené.
Dvojí provedení síťoviny vnitřního stanu u modelu Mutha Hubba HP - vlevo vnitřní stan žlutého modelu, vpravo pak zeleného.
Cena asi nikoho příliš nepotěší, ale kdo se nebojí bloudit internetem a zavítat i na zahraniční obchody, rázem zjistí, že její rozsah je značný. V ČR stan v podstatě nepořídíte pod 14000 Kč. Pokud se podíváte na americké či britské internetové obchody, dostanete se na úplně jiné částky. V USA, např. na Amazonu byl v době mého nákupu k mání za 420$, což je v přepočtu asi 8400Kč. Při nákupu z USA ovšem kromě poštovného hrozí ještě placení cla, takže konečná cena se může nakonec celkem vyšplhat. Proto jsem zvolil nákup z Británie, kde se clo neplatí (protože je v EU). Stan Mutha Hubba HP tu stojí většinou 400-500£. Já ho nakonec koupil v akci za 320£, tedy asi 9600Kč. Poštovné bylo poměrně přívětivé (32£), čili suma sumárum, za stan jsem zaplatil 10600, což je rámcově o 3000 méně, než kdybych ho kupoval v ČR. Nevýhodou je samozřejmě komplikovanější průběh případné reklamace.
Celkový pohled na stan Mutha Hubba HP.
Jak je patrné z obrázků, kostru stanu tvoří tři skládací tyče. Ty jsou vyrobeny z lehkého a pevného hliníku. Více se dozvíte přímo na stránkách výrobce. Dvě tyče vypínající tropiko nad oběma vchody do stanu jsou šedé barvy a jsou složeny klasicky z jednotlivých skládacích segmentů. Hlavní nosná tyč stanu je v barvě zlaté a má netypický tvar dvojitého Ypsilonu. To zajišťuje lepší vypnutí stanu a jeho větší stabilitu v silném větru.
V pomyslném středu obou Ypsilonů tvořících tuto tyč jsou dva pevné klouby, kolem kterých se jednotlivé segmenty tyče skládají. V praxi to má jednu nevýhodu. Zatímco šedé - jednoduché - tyče, se skládají bez problémů a tvoří ve složeném stavu pěkně urovnaný "váleček", velká zlatá tyč je ve sbaleném stavu poměrně neforemné těleso. Jak na šedé, tak na zlaté tyče jsou v balení přiloženy velké a pevné gumičky, kterými tyčky zajistíme během transportu.
Tyčky ve složeném stavu. Dvojice stříbrných tyčí vypíná předsíňky, hlavní nosná tyč celého stanu je v barvě zlaté. Díky své konstrukci spojeného dvojitého Ypsilonu je mírně neforemná a poskládat ji do jakžtakž sbalitelného stavu chce trochu toho cviku:)
U mnohých stanů se setkáváme s tím, že koncové kovové sementy tyčí, které se zasouvají do ok stanu se při vytahování z těchto ok (většinou samozřejmě při bourání stanu) samovolně vysouvají, pokud za ně silněji zatáhneme. I na tento detail konstruktéři mysleli a udělali v tomto koncovém segmentu závity, pomocí kterých je tento díl pevně zajištěn a nehrozí tak jeho nechtěné vysunutí.
Koncový kovový segment tyče se závity zamezující jeho samovolnému vysouvání. Vpravo detail dělícího "Ypsilonu" u hlavní tyče. Výhodou této tyčové konstrukce je lepší stabilita stanu, drobnou nevýhodou potom trochu horší sbalitelnost.
Když už jsem popsal tyčky, přejděme rovnou k další kovové součásti stanu, a tou jsou kolíky. Ty jsou standardně dodávány v počtu 12 kusů, což stačí na základní vypnutí stanu po jeho obvodu. Pokud budete chtít stan vypnout i výše na jeho konstrukci, budete potřebovat pár kolíků dokoupit, případně použít na vypnutí třeba kameny nebo klacky. Kolíky jsou jednou z největších "vychytávek" stanu. Mají dvě výborné vlastnosti - jsou nesmírně lehké a zároveň extrémně pevné. Vyrobeny jsou z hliníku a váží pouhých 9gramů při délce 16 cm (pro srovnání standardní kolíky od Jurka váží 16 g při délce 18 cm). Co však člověk ocení snad ještě více je pevnost těchto kolíků, za kterou může především jejich čtvercový profil. Navždy můžete zapomenout na ohýbání kolíků při jejich zadupávání do země tvrdou pohorkou...Ani v ruce je prakticky nezohnete.
Lehké a pevné kolíky se čtvercovým profilem.
Vnitřní stan z jemné bílé síťoviny je k tyčové konstrukci přichycen velmi jendoduše a elegantně pomocí plastových spon. Postavení základní konstrukce stanu je tedy ve dvou lidech opravdu otázkou minuty. Textilní poutka plastových spon jsou pro rychlejší orientaci při stavbě stanu barevně rozlišena, spony držící zlatou tyč mají černé poutko, spony držící šedé tyče mají šedé poutko. Na dvou místech jsou ale plastové spony našity dosti nelogicky, resp. tvar spon není přizpůsoben místu připínání. Jde o přichycení stanu v místě křížení šedé a zlaté tyče. Špatně se to popisuje, lépe to pochopíte z přiloženého obrázku:)
Plastové spony, pomocí kterých se vypíná vnitřní stan k tyčové konstrukci. Pro lepší přehlednost a orientaci při stavbě stanu jsou popruhy držící spony barevně rozlišeny - zlatá tyč má spony s černými popruhy, šedé tyče mají spony s šedými popruhy.
Technicky špatně vyřešené uchycení spony v místě křížení dvou tyčí. Možná Vás napadá, proč jsem nedal sponu zespoda? Jednak by to nebylo podle návodu, ale hlavně by to neplnilo funkci vzájemného zafixování tyčí k sobě.
Jak už jsem zmínil na začátku článku, materiál stanu je velmi tenký a je rozhodně náchylnější na mechanické poškození než u stanů od Jurka. Technická specifikace materiálu vnitřního stanu je 20D x 330T ripstop nylon 66 & DWR. To asi mnohým z Vás (mě nevyjímaje) moc neřekne. Snad jen to, že DWR znamená trvanlivou voděodolnou povrchovou úpravu (durable water-repellent coating), což se jistě hodí. Každopádně jde o opravdu HODNĚ tenký, pocitově jakoby hedvábný materiál.
Tropiko má podobnou specifikaci, na omak je více "šusťákové", ale opět poměrně tenké. Celé tropiko je pokryto silikonovou vrstvou, což prodlužuje jeho životnost. Voděodolnost tropika je udávaná 1000mm, což je poměrně málo v porovnání s mnoha jinými (hlavně českými) stany. Je to ale poměrně známý fenomén a často řešené téma, že mnohé velmi drahé (i přímo expediční) stany známých zahraničních firem (např. Mountain Hardwear, Marmott ad.), vykazují podobně nízké hodnoty vodního sloupce, zatímco např. Jurek vykazuje hodnoty proti tomu dosti vysoké (u tropika přes 7 000mm, u podlážky přes 13 000mm). Je to časté téma dotazů a odpověď stále není jasná. Jedno vysvětlení by mohlo být, že některé firmy měří voděodolnost na nejvíce namáhaných místech, tedy ve švech, proto dostanou nižší hodnoty. Druhá varianta, kterou jsem pochytil na diskuzi outdoorfóra je ta, že v Americe mají jiné normování než u nás v Evropě.
Podlážka je vyrobena z pevnějšího ripstopu a i na dotek je o poznání silnější než zbytek stanu. Vykazuje voděodolnost 10 000mm vodního sloupce (přesná specifikace: 40D x 238T ripstop nylon 6 10000mm polyurethane & DWR coated - má opět zvláštní voděodolnou úpravu DWR).
Použité materiály jsou většinou velmi tenké. Zde materiál vnitřního stanu.
Jednou z mých velkých obav před koupí stanu bylo to, že stan bude s avizovanou výškou 117 cm dosti nízký (Jurek MIDI 2 má 125 cm), ale subjektivně má člověk spíše pocit, že je stan ještě vyšší než onen Jurek. Díky kolmým stěnám vnitřního stanu je to opravdu pořádný "bejvák". Vnitřní prostornost je rozhodně jednou z největších výhod tohoto stanu a byla pro mě asi taky nejvíce příjemným překvapením.
Pozor si ale musíte rozhodně dát na délku stanu! Ta je uváděna hodnotou 210 cm, ale je to trochu klamavá informace. Je to vzdálenost od spodního okraje vchodového zipu na jedné straně stanu po spodní okraj zipu na straně protilehlé. Zip je ale na obou stranách asi 10 cm nad zemí a využitelná délka pro spaní je tak reálně mnohem kratší (pro lepší obrázek si představte vanu, kde využitelným prostorem pro spaní je pouze dno vany, údaj 210 cm však zahrnuje i dvě protilehlé stěny vany:). Měřím 182 cm a když si do stanu lehnu rovně, jsem v podstatě „nadoraz“. Člověk spí většinou lehce skrčený, což problém vyřeší, ale pokud je někdo vyloženě zvyklý spát rovně jako prkno, bude mít při výšce nad 185 cm problém...Bez předchozího vyzkoušení bych asi nedoporučoval koupi stanu lidem vyšším 190 cm.
Vlevo pohled na obousměrný voděodolný zip na tropiku tvořící vchod do stanu, vpravo detail zesílení tropika na místech, kde se dá stan dodatečně ukotvit pomocí šňůrek (součástí balení stanu je jen jedna taková šňůrka, ostatní je nutno dokoupit).
Při výběru stanu jsem opakovaně narážel na pro mne zcela zásadní problém, že tropiko nesahalo až k zemi, ale končilo ve výšce kolem 10-20 cm nad zemí, což způsobovalo, že do stanu táhlo. U letních, ale i třísezónních stanů to byl často záměr, kdy tato mezera plnila funkci větrání. Klasické větrací otvory na tropiku pak u těchto stanů většinou chyběly. Mnozí uživatelé si stěžovali, že v teplém počasí je to sice příjemné, ale pokud je chladněji, nebo fouká studený vítr, do stanu velmi nepříjemně táhne.
Toho jsem se chtěl rozhodně vyvarovat. Stany MSR Mutha Hubba i Mutha Hubba HP mají toto vyřešeno velmi elegantně. Tropiko se přichytí dole kovovými oky do tyčové konstrukce a u každého kovového oka je ještě plastová sponka s provléklým popruhem, kterým tropiko můžu více či méně přitáhnout směrem k zemi. U stanu Mutha Hubba mi ještě dosti chyběla přítomnost větracích otvorů na tropiku, model Mutha Hubba HP tohle už naštěstí pořešil a má na obou stranách tropika velký větrací trojúhelník. Pokud tedy stáhneme tropiko až k zemi, uvnitř stanu se přes noc díky větracím otvorům "neudusíme" ani ho příliš "nezafuníme", jako k tomu možná občas může docházet u jeho bratříčka, modelu Muthha Hubba.
Systém přichycení tropika k tyčové konstrukci a možnost jeho stáhnutí k zemi pomocí popruhu provléknutého plastovou sponou. Vlevo uvolněné tropiko, vpravo pak vypnuté pomocí popruhu.
Velké větrací otvory na bočních stranách tropika.
Kotvení stanu k zemi je řešeno opět trošku jinak, než jak jsme na to zvyklí u Jurka, ale i mnoha jiných značek. Kolíky se do země nezapichují skrz kovové oko na rozích vnitřního stanu a pomocí plastových ok na spodním okraji tropika (tak to má právě Jurek), ale jsou provlečeny smyčkou, která je vytvořena na konci látkové šňůrky. Tato šňůrka je pak provlečena skrz plastovou sponu a můžeme ji proto libovolně prodlužovat. To má jednu obrovskou výhodu. Jistě to moc dobře znáte - chcete zabodnout kolík do země a narazíte na kámen, zkusíte to o pár centimetrů vedle, zase nic. A protože je kolík provlečen fixním bodem (ať už plastovým či kovovým okem), moc možností kam ho zapíchnout nemáte. Tím, že můžete u stanu Mutha Hubba HP šňůrku s kolíkem posouvat libovolně dopředu, dozadu i do boku, dostáváte mnohonásobně větší akční rádius pro zabodnutí kolíku.
Díky možnosti libovolného posunu kotvící šňůrky máte velký akční rádius pro výběr místa na zabodnutí kolíku.
I když je podlážka stanu vyrobena z poměrně pevného materiálu, určitě je lepší sebou nosit tzv. footprint, neboli podložku pod stan (pod podlážku). To platí víceméně pro většinu stanů obecně. Zamezíte jak drobným poškozením a odírání, tak v horším případě i propíchnutí podlážky o ostrý klacek či kámen. Pokud stan koupíte v zahraničí jako já, potom je samozřejmě záruční servis dosti komplikovaný, o pozáručním nemluvě. V tom vidím jednu z hlavních výhod "našeho" domácího Jurka. Tam podlážku kdykoli vymění (i po záruční době). Na to u stanů MSR nemůžeme rozhodně spoléhat.
Při lokálním poškození není problém podlážku podlepit. Originální footprint nabízí přímo firma MSR. Ten má samozřejmě výhodu v tom, že sedí přesně na rozměry stanu a v rozích má kovová oka, pomocí kterých celý footprint přichytíte k tyčové konstrukci stanu. Je prostě udělaný "na míru". Je poměrně lehký (cca 350g, přesné informace se rozcházely, a to i když jsem oslovil přímo výrobce). Největší překážkou tak zůstává jeho cena. Ta se v českých obchodech pohybuje okolo 1300 Kč. Osobně zatím používám obyčejnou krycí plachtu s kovovými oky po obvodu. V rozměrech 2x3 metry vás vyjde na 84 Kč. Je nepromokavá a velmi pevná. Její váha je ale poměrně nepříjemných 720g.
Originální footprint kompatibilní přímo k modelu Mutha Hubba HP v porovnání s klasickou krycí plachtou české výroby. Voděodolnost i mechanická odolnost je podobná, váha je samozřejmě výrazně nižší u originálu.
Na závěr se podíváme, jak vypadá stan zevnitř. Oproti modelu Mutha Hubba je mnohem více chráněn před nepříznivými povětrnostními vlivy, resp. většinu plochy vnitřního stanu tvoří bílá ripstopová látka a ne průhledná síťovina. Tu najdete u zelené varianty stanu (u žluté je to trochu jinak!, viz foto na začátku článku) pouze na horním okraji vchodových "dveří" a na větracích otvorech trojúhelníkového tvaru (ovšem pouze po jejich rozepnutí, jinak jsou také kryty bílým ripstopem). Velmi praktické jsou dlouhé a vysoké kapsy ze síťoviny, které slouží k odkládání věcí. Najdete je pod větracími trojúhelníky, také na obou bočních stranách stanu. Stejným účelům slouží také dvě velké síťové kapsy zavěšené pod stropem stanu. Jsou přichyceny plastovými sponkami a jde je tak v případě potřeby kdykoli snadno sundat.
Pohled do útrob stanu.
Pohled na boční stěny zevnitř stanu.
Celkový pohled na vnitřní stan.
Stanování za deště v obci Súľov ve Strážovských vrších.
Pár záběrů stavby stanu Mutha Hubba HP a popis některých jeho částí:)
Závěrečné hodocení:
Plusy:
+ váha
+ kvalitní zpracování, promyšlené detaily
+ lehké a velmi pevné kolíky
+ vnitřní prostor
+ příjemně prosvětlený
Minusy:
- problematický údaj o délce stanu
- uchycení některých plastových spon ke konstrukci je řešené dosti nelogicky
- náchylnost materiálu k mechanickému poškození
- omezená možnost pozáručního servisu.
- vyšší/vysoká cena
Další informace naleznete přímo na stránkách výrobce:
28. 11. 2010
Vašek
vaclav.kubecek@ursus.cz
UPDATE INFORMACÍ (3.8.2013):
Pár doplňkových informací poté, co uplynulo několik let a náš stan už má přecejen něco za sebou.
Celkově bych stan stále hodnotil jako vynikající. Samotný stan vypadá stále jako nový a to jak zvenku, tak i vevnitř. Co se týče tropika či vnitřního stanu, nejsou vidět žádné známky mechanického poškození. Stan je lehký, vzdušný, prostorný. Doposud vidím jeho největší přednosti v nízké váze v poměru k obrovskému vnitřnímu prostoru. Velmi příjemné je také jeho balení, kdy prostě všechno jen nacpete bez ladu a skladu do obalu, žádné rovnání, motání, skládání...Takže máte stan sbalený většinou za minutu a pak jen dalších několik minut čekáte, než se dobalí kamarádi:) Navíc velikost stanu po sbalení je oproti konkurenci většinou podstatně menší. Stan má po sbalení jakoby tvar měkké koule, nic pravidelného. Proto není problém ho narvat kamkoliv do batohu, kde zrovna zbývá kousek místa.
Další, dnes již v praxi vyzkoušenou výhodou je možnost postavit jen tzv. "lehkou" variantu stanu, kdy postavíte jen "přístřešek" z tyčí a tropika. Nemusíte sebou tedy tahat vnitřní stan, čímž ušetříte necelý kilogram váhy. To se hodí v případě, že jedete pryč třeba jen na pár dní a máte výhled stabilního počasí bez deště. Někdo by v takovém případě už rovnou zvolil spaní pod širákem, ale přecejen stan je stan, ochrání vás alespoň před rosou a před větrem, což se může hodit. Pro tento případ ovšem musíte vlastnit i originální externí podlážku ke stanu, která nebývá součástí stanu a dokupuje se zvlášť. Tu ovšem stejně doporučuji dokoupit kvůli ochraně stanu před propíchnutím např. ostrou trávou na čerstvě posekané louce, před větvičkami v lese a podobně.
Odlehčená varianta stanu, pouze externí podlážka spojená tyčemi a přes to přehozené tropiko.
Pohled na odlehčenou variantu stanu zvenku.
Stan je poměrně prostorný i s vnitřním stanem. Bez něho (jen s natáhlým tropikem) je to uvnitř ovšem opravdová katedrála.
Celkový vzhled odlehčené varianty stanu. Na první pohled žádý rozdíl.
Abych ovšem jen nechválil. Našly se už i nějaké ty vroubky na kráse tohoto stanu. Konkrétně dva:
1. Kolíky nejsou tak nesmrtelné a pevné, jak jsem tvrdil v recenzi výše. Jsou sice stále hodně pevné a v porovnání s klasickými hliníkovými jsou opravdu úplně jinde, přesto prostě nejsou neohnutelné. Z celkových 11 kolíků jsou tři lehce zohnuté a jeden velmi zohnutý (viz foto). Ke stanu je standartně prodáváno 12 kolíků, jeden jsem však již ztratil:)
Ani tyto kolíky, přes jejich bytelný čtvercový profil, nejsou nesmrtelné. Přesto vydrží mnohem tvrdší zacházení než klasické kolíky hliníkové.
2. Jeden stříbrný prut má naprasklý a lehce vyhnutý okraj na jednom jeho segmentu. K tomu došlo zřejmě častou manipulací při stavění a bourání stanu, tedy jedná se prakticky o klasické "opotřebení materiálu". Přesto mě poškození překvapilo. Zatím vše drží jak má, ale je to potenciálně problémové místo. Proto si teď již při zacvakávání jednotlivých segmentů prutů do sebe dávám větší pozor a zasunuji je jemněji, abych zbytečně jejich okraje nenamáhal víc než je třeba.
Jasně viditelné poškození okraje jednoho z tyčových segmentů.
Tedy až na zohlé kolíky a narušení jednoho tyčového segmentu je stan stále perfektní se spoustou výhod. Stále ho tedy mohu jednoznačně doporučit:)
Vašek, 3.8.2013