Bundu Hannah Perta jsem si pořídila v zimě roku 2006. Zaujala mě možnost si za celkem přijatelnou cenu (3000 Kč) pořídit rovnou bundy dvě, tedy zátěrovou a fleecovou, které se navíc dají spárovat v jednu. To umožňuje jejich celoroční nošení a střídání dle potřeby. Bunda je navíc vhodná jak pro běžné nošení, tak pro outdoorové aktivity při nižší a střední zátěži.
Dvě barevné varianty bundy Hannah Perta II.
Já osobně vlastním starší model Hannah Perta, který dnes již na pultech obchodů budete hledat těžko. Nahradil ho model nový - Hannah Perta II., který se však od původního příliš neliší. Hlavní a téměř i jediný rozdíl, když pominu barevné kombinace, je v typu použitého zátěru.
Bunda je vhodná do města i do terénu.
Svrchní bunda, vyrobena ze 100% polyamidu, je u staršího modelu opatřena zátěrem Drymax, jedná se o mikroporézní polyuretanový zátěr s vyváženým poměrem nepromokavosti a propustnosti vodních par. Nový model je opatřen zátěrem DRYpeak 3000, který je výrobcem charakterizován víceméně stejně. Ale jak to se zátěrem ve skutečnosti je? Obecně platí, že od zátěru nemůžeme očekávat stejné vlastnosti jako od membrány. Hannah uvádí, že bunda odolává dešti a mokrému sněhu. Což mohu potvrdit, ovšem záleží hodně na tom, jak dlouho bundu používáte, jak často a v čem ji perete. Zátěr totiž postupem času ztrácí na své účinnosti. Mě po třech letech používání bunda stále vcelku spolehlivě ochrání před mírným deštěm nebo mokrým sněhem. Ale vlastnosti už nejsou to, co bývaly. Bunda po chvíli začne vodu nasakovat, ale je schopna ji zadržet v sobě a nepropustit na spodní vrstvy oblečení. Trochu jiné zkušenosti má však kamarádka Katka, která si Pertu pořídila asi 2 měsíce po mně. Bunda ji časem vodu také nasákne, ale na rukávech a lehce i na ramenou (v oblasti, kde jsou popruhy od batohu) začne po určité době vodu propouštět na spodní vrstvy oblečení. Čím je rozdíl v účinnosti zátěru u těchto našich dvou bund způsoben může být jen předmětem dohadů. Obě pereme ve stejném prostředku Atsko Sport-Wash 30, který pomáhá obnovovat vodoodpudivost a prodyšnost materiálu. Jedním z přijatelných vysvětlení by mohl být počet provedených praní u jednotlivých bund. Katka vzhledem ke své světlejší barevné variantě Perty prala vícekrát.
Takto vypadaly dvě barevné varianty starších modelů.
Zátěrová vnější bunda technického střihu je opatřena nastavitelnou kapucí, kterou můžete buď odepnout (kombinace vzadu zip, na bokách cvočky), nebo složit a schovat do límce. Což je určitě jedním z plusů, stejně jako odvětrávání pod pažemi, stahování rukávů na suchý zip nebo vodoodpudivé zipy. Velmi praktické je také stahování v pase a bocích a bezesporu také prodloužený zadní díl. A co kapsy? Na bundě najdeme dvě přední kapsy, jednu prsní kapsu na levé straně a jednu skrytou prsní kapsu na pravé straně. A nezapomeňme také na možnost vpínání vnitřní fleecové bundy.
Bunda poslouží dobře i v horším počasí.
Vnitřní bunda je vyrobena z materiálu Polarsoft® Thermo, jedná se o 100% polyesterovou tkaninu s vyčesaným vlasem, dobrými termoizolačními vlastnostmi a minimální nasákavostí. Používám ji jako druhou vrstvu na funkčním prádle a běžně i jako svrchní vrstvu. Nevýhodou je však hlavně její neskladnost, takže počítejte s tím, že vám v batohu zabere více místa. K výhodám patří praktické stahování v bocích. Je opatřena dvěma předními kapsami a jednou kapsou vnitřní.
Černá Hora 2007.
Po třech letech používání Perty na samotném materiálu ani jedné vrstvy není znát žádné velké opotřebení. Menší problémy se objevili pouze u svrchní zátěrové bundy. U mě je to díra v pravé kapse. Katka má díru v náprsní kapse a utrhla se jí tkanička na stahování u límce.
Prací prostředek Atsko Sport-Wash 30, který pomáhá obnovovat vodoodpudivost a prodyšnost materiálu.
SHRNUTÍ:
ZÁTĚROVÁ BUNDA
plusy
odvětrávání pod pažemi
stahování rukávů na suchý zip
stahování na gumičku v pase a bocích
prodloužený zadní díl
vodoodpudivé zipy
nastavitelná odepínací kapuce s možností smotání do límce
technický střih
čtyři praktické kapsy
možnost vpínání
mínusy
s časem klesající účinnost zátěru
povolení švů uvnitř kapes
vytrhávání tkaniček na stahování
FLEECOVÁ BUNDA
plusy
stahování v bocích
možnost využití jako svrchní samostatné vrstvy
možnost vpínání
mínusy
velký objem (špatná skladnost)
22. 09. 2009
Eva
svobodova.e@ursus.cz