GoLite: Gamut

 

V této minirecenzi se zaměříme na námi testovanou softshelovou bundu Gamut, kterou jsme v létě loňského roku otestovali pro firmu Rockpoint. Jedná se o univerzální, lehkou a skladnou bundu bez zbytečných technických detailů. Mezi nejvetší přednosti pak patří 100% nepromokavost, kterou zajišťuje použitý materiál Trinity™. Jedná se třívrstvou konstrukci, přičemž samotná polyuretanová membrána je vlaminována mezi dvě vrsty elastického materiálu. Ten poté dodává výrobkům pružnost a samozřejmě nepromokavost. Bunda se vyrábí v dámském a pánském provedení a to hned v několika barvách. My jsme testovali pánskou bundu v červené a dámskou v černé barvě. Testovaný produkt dodává na trh právě firma Rockpoint.

 

Bunda Gamut od firmy GoLite se vyrábí v pánském i dámském provedení.

 

 

Pánský model se vyrábí kromě zelené a modré také v červené a černé barvě.

 

Vybrané barevné varianty dámského modelu.

 

 

Softshellová bunda GOLITE Gamut patří k lehkým bundám, které mají univerzální použití. Lze ji využít pro turistiku, horolezectví, lyžování, ale i jako vycházkový oděv do města. Bunda má, stejně jako většina výrobků od stejné firmy, jednoduché zpracování a je zřetelná absence různých doplňků, které výrazně zvětšují váhu. Bunda má volnější střih, dvě jednoduché boční kapsy a lehkou nastavitelnou kapuci, která je, stejně jako rukávy, stahována suchým zipem. Nepromokavost je zajištěna odolným vnějším materiálem. Vnitřní strana bundy má podlepené švy, což je u bundy v této cenové relaci zajímavé zjištění. Zipy nejsou voděodolné, ale jsou překryty légou. Výjimku tvoří kapsy u dámského modelu, kde jsou zipy přímo všity. Jediným stahovacím prvkem je kapuce, kde je vše vyřešeno jednoduchým systémem bez plastových doplňků. Oba modely bundy Gamut byly testovány v průběhu června a července při nejrůznějších aktivitách. Použity byly při běžné turistice v Beskydech i na Slovensku, vysokohorské turistice i horolezectví v italských Alpách. Dále byly využity na školním vodáckém kurzu nebo při jiných vícedenních aktivitách. Nejvýznamnějším kladem pásnkého i dámského modelu je váha (430g) a výborná skladnost. Je použit příjemný svrchní a voděodolný materiál, který bez problémů odolá i silnějšímu dešti. Jednoduché doplňky, lehká kapuce a kapsy z obou stran bundy jsou rovněž výhodou. Nevýhodou může být volnější střih, který nemusí vyhovovat všem, lépe se v tomto osvědčil dámský model a také absence stahování v pase. U takového typu univerzální bundy by se to určitě hodilo a nárůst váhy by byl přitom minimální. Určitou nevýhodou je i to, že při silnějším dešti bunda vodu vsákne a poté pomaleji schne. Celkově lze bundu zhodnotit jako univerzální, velice lehkou a kvalitně zpracovanou.

 

Námi testované bundy Gamut, kalhoty Paradox a batoh Pursuit. To vše od firmy GoLite.

 

Na vrcholu Suldenspitze (3376 m) v pohoří Ortles.

 

Testování probíhalo za všech podmínek. Červencový sraz Ursus týmu na Poskle.

 

Pohled na funkčnost membrány Trinity. Vpravo je detail jednoduchého stahování kapuce.

 

Vnitřní síťová kapsa (vlevo) a stahování límce (vpravo). Je opět vyřešeno jednoduchým systémem.

 

Za dva měsíce, kdy jsme bundu testovali, nedoznal materiál sebemenších změn, byl plně funkční a výborně se osvědčil i během našeho pobytu v Alpách. MOC činí 3190,- Kč (Rockpoint), ovšem ve slevě je možné ji zakoupit za výhodnější cenu. Vřele bundu doporučujeme všem outdoorovým nadšencům.

 

 

Více informací nejen o výrobcích firmy GoLite se dozvíte přímo na jejich webu. Stačí kliknout na obrázek...

 

 

 

Testovaný produkt dodává na trh firma Rockpoint.

 

30. 01. 2010

Jana a Martin
sulganova.j@seznam.cz

martin@ursus.cz