Direct Alpine Patrol Lady


            Kalhoty Directalpine Patrol Lady, jsem si koupila v červnu roku 2011. Krátká doba na napsání objektivní recenze? Možná, ale Patroly se mnou prošly zátěžovým testem během tří-týdenního putování po Islandu a Faerských ostrovech. Nosila jsem je téměř po celou dobu naší severské expedice. A jak obstály?

Kalhoty Directalpine Patrol Lady 3.0. Island, jezero Jökulsárlón.

 

            Patrol Lady jsou vyrobeny ze strečového materiálu, ve složení 60% nylon a 40% strech polyester. Tato kombinace zaručuje nejenom vysoký komfort během nošení, ale také pevnost a odolnost látky. Spolu s univerzálním dámským provedením střihu dostáváme do rukou („na nohy“) univerzální kalhoty pro využití v běžné, ale i vysokohorské turistice.
            Látka je opatřena vodoodpudivou úpravou DWR, nečekejte od ní ovšem žádné zázraky. Úprava se během používání kalhot postupem času ztrácí, i přes užívání impregnačních pracích prostředků. Slabý krátkodobý deštík nebo mrholení Patroly ustojí. Jakmile se rozprší, během chvíle promokají. Mějme však na paměti, že pokud kupujeme Patroly, nemůžeme očekávat nepromokavost jako u membránových kalhot.

Vodoodpudivá úprava DWR hravě zvládne mrholení nebo krátkodobý deštík, s tím dlouhodobějším a vytrvalým si však neporadí. Island, vodopád Dettifoss.

 

            Patroly využívám v širokém teplotním rozmezí zhruba od + 5°C do + 20°C. Jedná se samozřejmě o velice individuální údaj. Použitý materiál u kalhot slouží jako dobrá ochrana proti větru. Pokud však při + 5°C fouká silný severní vítr, Patroly nepříjemně chladí. Situaci řeší podvlíkací či membránové kalhoty, jako další vrstva. Na hodnotě horní hranice teplotního rozmezí se podepisuje jejich vysoká prodyšnost.

Kalhoty odolávají větru, který zde dosahoval rychlosti až 150 km/h. Faerské ostrovy.

 

            Přejděme k samotnému provedení kalhot. Patroly mají anatomicky tvarovaná kolena pro zvýšení komfortu během nošení. Mechanické odolnosti a pevnosti přispívá vyztužení kalhot – zdvojení látky. Na přední straně v oblasti kolen a stehen, pás dlouhý cca 40 cm (vel. L). Na zadní straně kalhot je vyztužena celá „sedací část“. Posledním zpevněným místem jsou vnitřní strany nohavic v oblasti kotníků, kde při chůzi dochází ke tření kalhot o sebe.

Kalhoty mají zdvojenou látku na nejvíce namáhaných místech. Island, sopka Raudholar.

 

Patroly jsou nastavitelné v pase díky regulovatelnému látkovému pásku s plastovou sponou. Lepšímu padnutí kalhot více typům postav dopomáhá použití gumy v pase. V bocích na obou stranách je pruh cca 10 cm gumy, která zabraňuje nepříjemnému odstávání kalhot v pase. Tyto na první pohled banální informace ocení zvláště ty, které mají problém sehnat dostatečně dlouhé a přitom v pase úzké nebo dobře nastavitelné kalhoty. A věřte nebo ne, s postavou 180 cm a 60 kg je to skutečně oříšek! Firma Directalpine a model Patrol Lady mi přinesly jediné dobře padnoucí kalhoty ve své kategorii na našem trhu.

Barevné kombinace Directalpine Patrol Lady 3.0 (černá, tmavě šedá a cihlová/tmavě šedá)

 

            Spodní okraj nohavic je regulovatelný díky suchému zipu umístěnému na vnější straně. Kalhoty jsou opatřeny 4 kapsami – 2 přední zipové kapsy, jedna stehenní zipová kapsa (na pravé straně) a jedna zadní kapsa zajištěná na suchý zip (taktéž na pravé straně). Kapsy jsou dostatečně velké a díky zapínání na zip také bezpečné. Se suchým zipem u zadní kapsy jsem zatím nezaznamenala žádný problém s jeho rozepínáním. Firma Directalpine nabízí model Patrol Lady ve 3 barevných provedeních: černá, tmavě šedá a cihlová/tmavě šedá.

Kalhoty jsou velmi pohodlné a vhodné pro jakoukoliv činnost (Island, 22:11, vaření večeře).

 

            Celkově kalhoty hodnotím velmi kladně. Na expedici po Islandu a Faerských ostrovech mě mile překvapily. Nosila jsem je po celé tři týdny. Díky strečovému materiálu jsou příjemné, nikde netlačí a neškrtí. Jako důkaz - absolvovala jsem v nich skutečně dlouhé přejezdy autobusem a 52 hodin na trajektu. Látka je odolná, stále vypadá jako nová. I když kalhoty promokají, dostatečně rychle schnou. Nečistoty a bahno jdou z látky po zaschnutí dobře odstranit - neocenitelná vlastnost na dlouhodobých expedicích bez možnosti praní. Špína (v tomto islandském případě hlavně sopečný prach) se nejvíce drží ve švech nohavic. Vlastním černou barevnou variantu Patrolů, která se mi jeví jako nejpraktičtější z hlediska údržby a využití. Kalhoty vypadají slušivě a ve městě nepůsobí na první pohled jako kalhoty do hor (jsou jednobarevné, bez zvýrazněných vyztužení či typických kostičkových vzorů). Kalhoty velikosti L váží cca 500 g a jsou velmi skladné. Za MOC 1790 Kč mohu tyto univerzální a pohodlné kalhoty do přírody jedině doporučit:)

Kalhoty do pohody i nepohody, které Vás rozhodně nezklamou. Faerské ostrovy.

 

KLADY (+):
Pevná, odolná látka, strečový materiál (60% nylon a 40% strech polyester)
Vyztužení nejvíce namáhaných částí kalhot – zdvojení látky
Regulovatelný pásek, částečné použití gumy v pase
Anatomicky tvarovaná kolena
Čtyři kapsy - 2 přední zipové kapsy, 1 stehenní zipová a 1 zadní kapsa zajištěná na suchý zip
Váha (vel. L 500 g)


ZÁPORY (-):
Vodoodpudivá úprava DWR rychle ztrácí svoji funkci