DirectAlpine: Mountainer

Dalším výrobkem, který Vám zde představím jsou pevné kalhoty z řady „Outdoor active series“, které vyrábí další česká firma Directalpine. Oficiální cena kalhot je těsně pod 1800,- Kč, ale běžně se dají koupit i levněji, okolo 1500,- Kč. V době nákupu byly v nabídce pouze dvě barevné varianty – konkrétně šedá a bordó (vínová). Pro mě byla volba jasná, vínová barva patří k mým nejoblíbenějším. V současnosti lze kalhoty koupit i v poměrně atraktivní černé barvě.

 

Kalhoty nepatří k nejlehčím (600g), nejsou tedy vhodné do horkých letních dnů . Jsou vyráběny jako univerzální, a můžu říct, že opravdu sednou bez problémů na mužskou i ženskou postavu. To může potvrdit i má přítelkyně Jana, která si je koupila taky. Kalhoty padnou jako ulité a možná budete překvapeni, když se vlezete i do menšího čísla než na které jste zvyklí. Oba jsme si totiž pořídili kalhoty menší, délkově samozřejmě přijatelné, protože nemáme rádi volné a plandavé kalhoty, obzvlášť pokud jde o použití v horách. Jsem dost vysoký (192cm) a i přesto používám velikost „L“.

Model Mountainer je kombinací dvou materiálů a to syntetických vláken, které převažují a bavlny, která nemá v tomto případě převahu a nutno říci, že je to rozhodně krok správným směrem. Důležitá a hlavně vysoce praktická je syntetická výztuž na kolenech, na zadku a taky v dolní, vnitřní části nohavic. Výztuhy jsou pevné, jsou určeny pro náročné použití včetně horolezectví. Nemusíte se tedy obávat, že je i při tvrdším zacházení poškodíte. Navíc je materiál velmi lehce omyvatelný a i po mnoha vypráních v pračce vypadají stále jako nové, což nebývá vždy samozřejmostí. Kalhoty používá i můj bratr Michal, který v nich také zažil nejeden extrémní zážitek a v pračce byly už x-krát. Přesto jsou pořád plně funkční a vzhled mají stejný, což je v tomto případě určitě ovlivněno převahou syntetických materiálů. Důležité je zmínit i kšandy, které se dodávají ke kalhotám, jestli to chcete správně česky – připínací šle. Jsou elastické, lehce odepínatelné na suchý zip, určitě nezavazí a naopak krásně drží kalhoty i když máte třeba „povolený pásek“ po náročném obědě.

 

 

Co tedy říci k praktickému využití? Kalhoty používám téměř na všechny mé outdoorové aktivity. Jsou lepší do chladnějšího počasí (dejme tomu třeba okolo 10-15°C), ale samozřejmě se dají nosit i v zimě, stačí jen nějaké ty spodky a je to! Kalhoty máme již přes dva roky a za tu dobu jsme je využili opravdu dostatečně.

 

 

 

Mezi dobré vlastnosti tedy patří praktičnost, odolnost i docela slušná nepromokavost. Lehký déšť či sněhová přeháňka není problém, při delším dešti samozřejmě kalhoty promokají, přece jen to nejsou žádné membránovky. Drží tvar a zároveň neomezují v pohybu. Ukončení nohavic na suchý zip je praktické, nicméně když se někdy natáhnete v kratších kalhotách, tak se vám vysmekne z boty a musíte si nohavici znova utáhnout. Žádná další negativa jsme za ty roky používání neshledali.
Kalhoty jsou opravdu výborným pomocníkem, ať už hledáte houby v podzimním lese, procházíte větrné horské hřebeny nebo stavíte sněhuláky za domem v mrazivém zimním počasí. Za dva roky užívání jsme je dokonale otestovali při různých akcích a výsledek jste si mohli přečíst v těchto řádcích nebo shlédnout ve fotogalerii. Celkové hodnocení v podobě „tlapek“ bude tentokrát trošku objektivnější, bude totiž vycházet z praktických zkušeností tří outdoorových nadšenců a milovníků přírody…

 

19. 3. 2008

Martin Šulgan
martin@ursus.cz