DEUTER GUIDE 35+/ 30+ SL

 

Dlouho jsme přemýšleli nad tím, kdy bude ta správná chvíle napsat pár zajímavých informací a postřehů o tomto batohu. Jelikož ho oba intenzivně využíváme již dvě sezóny, přinášíme několik ryze praktických zkušeností. Batoh Deuter Guide se vyrábí jako specializovaný horolezecký batoh v několika variantách. My jsme si vybrali modely menšího objemu. Pánský model má objem 35 litrů a dámský 30 litrů. Kromě toho se ještě vyrábí objemnější 40 a 45 litrová verze a také odlehčená s označením "guide lite" o objemu 28 a 32 l. Odlišnost námi používaných verzí však nespočívá pouze v litráži, ale především v provedení zádového systému. Od letošní sezóny navíc deuter guide prošel výraznou "proměnou", ovšem funkčnost batohu zůstala samozřejmě stejná. My používáme starší modely obou variant v červeno-oranžové (pánský) a oranžovo-žluté kombinaci (dámský model).

Starší model batohu Deuter Guide. Vlevo je pánský model (35 l) a vpravo dámská varianta (30 l).

 

Pojďme se tedy podívat nejdříve na technickou stránku výrobku. Váha obou modelů je samozřejmě různá. Pánský model o objemu 35 l váží 1690 gramů. Výrobce uvádí rovněž váhu bez bederního pásu a duralových výztuh (1440 g), ovšem tento údaj je pro běžného uživatele celkem zbytečný. Dámská verze je o 100 gramů lehčí - 1590 g (resp. 1340 g). Divíte se vyšším číslům? Je to pravda! Váha batohů deuter nepatří k nejnižším na trhu, nutno dodat, že se od většiny svých konkurentů, výrazně neliší. Doporučená MOC batohu je 2590,- Kč (pánská verze) a 2490,- Kč (dámská verze). Oficiálním dovozcem do ČR je Hudysport, takže se slevou jej pořídíte i levněji. Internetová cena se v tomto případě od MOC výrazně neliší.

 

Aktuální model batohu v obou variantách. (sezóna 2008-2009)

 

Samozřejmostí jsou rovněž různé barevné varianty obou modelů. Pánský batoh se prodává ve třech barevných kombinacích: červená-oranžová, žlutá-šedá, šedá-černá U dámského modelu máte na výběr ze dvou kombinací: oranžová-žlutá a černá-šedá. Batohy jsou vyrobeny z materiálu Duratex a Macrolite, které jsou nejen lehce omyvatelné, ale hlavně velmi pevné a odolné. Nepromokavost materiálu samozřejmě nelze zaručit, nejedná se o membránový výrobek a tak s ochrannou pláštěnkou rozhodně nic nezkazíte. Batoh nemá integrovanou pláštěnku, tu si musíte dokoupit podle objemu Vašeho batohu.

Další barevné varianty batohu deuter guide 35+.

 

Mezi nejdůležitější charakteristiky u batohů patří určitě zádový systém. Deuter používá již řadu let u těchto lezeckých batohů systém Alpine, který je charakteristický dvěma souběžnými pruhy polstrování, které se nikde nespojují, takže díky volnému prostoru mezi nimi záda batohu "více dýchají". Největší rozdíl je potom v provedení ramenních popruhů, které jsou u dámského modelu výrazně užší, více polstrované a také výrazněji "vykrojené" než u pánské varianty. Celý zádový systém je tak více přizpůsoben ženské postavě. Pro lepší představu přikládáme na fotografii dole oba zádové systémy.

 

Provedení zádového systému Alpine. Vlevo je dámský (30 l) a vpravo pánský model (35 l).

 

Samozřejmostí je i opora celého batohu díky dvěma odnímatelným duralovým výztuhám ve tvaru písmene X a také vyjímatelná pěnová podložka na sezení, která vhodně doplňuje fci zádového systému. Odnímatelný, polstrovaný bederní pás a nastavitelný prsní popruh jsou u lezeckých batohů běžným doplňkem.

 

Batohy deuter guide 35+ a 30+ SL v plné polní...

 

Jelikož se jedná o horolezecký batoh, najdete na bederním pásu i poutka na lezecký materiál. To ovšem rozhodně není jeho největší výhoda. Píšťalku na prsním popruhu nenajdete. Mezi další zajímavé technické doplňky patří různá poutka a nosiče materiálu. Pro běžný alpinismus jsou výhodné poutka na dva cepíny. Na obou bocích batohu jsou nosiče lyží nebo teleskopických holí.

 

Přímo v akci... (Vysoké Tatry, 2009)

 

Pokud máte pouze teleskopické hole, je dobré je vždy umístit na "vhodnou" stranu batohu. Na levé straně (při pohledu zepředu) je totiž mohutný postranní zip, který umožňuje snadný přístup do batohu z boku a patří určitě mezi nejpraktičtější doplňky batohu. Na přední straně jsou rovnež poutka pro přichycení horolezeckého lana, ale třeba i karimatky, spacáku, přilby, maček nebo dalších věcí. V případě uchycení maček si však dejte pozor na ostré hroty a používejte obal. Materiál batohu je sice odolný, ale ostré hroty maček by mohly vykonat své...

 

Využití popruhů a nosičů materiálu v praxi... "Ještě by se něco určitě dalo přichytit!"

 

Dalšími nezbytnými detaily jsou výškově nastavitelné víko batohu s kapsou na zip. Na jeho spodní straně je nejen vnitřní kapsa na cennosti, ale i vyobrazení základních signálů, pro případ nouze jako je např. přivolání nebo odmítnutí pomoci apod. Uvnitř batohu je v zádové části velká kapsa na mapu nebo jiné dokumenty. Co se nám osobně na batohu velmi líbí je účelnost a rozložení jednotlivých poutek a nosičů materiálu. Nejsou totiž zbytečně dlouhé a batoh tak není doslova "ověšený" zbytečnými pruhy látky, tak jako je to třeba u batohů jiných výrobců. Je třeba zmínit i kompatibilitu na vodní rezervoár, jeho vývod je na zadní straně batohu.

 

Čekáte na naše závěrečné shrnutí a připomínky? Tady jsou...

 

Klady (+)

- dostatečný objem pro horolezecké využití

- výborně odvětraná a pohodlná záda

- možnost jednoduchého připnutí cepínů, maček, lana...

- boční přístup do batohu díky masívnímu zipu

- objemná kapsa na víku batohu

- minimum "zbytečných" poutek

 

Zápory (-)

- větší váha batohu

- chybějící integrovaná pláštěnka

 

Ne, tohle není další zápor! Každý batoh si na zádech musíte odnést sami...

 

Co říci závěrem? Z uvedeného seznamu kladů a záporů je zřejmé, že batoh určitě splní náročné požadavky dnešních outdoorových nadšenců, zejména pak horolezců nebo alpinistů. Kromě nás jej používá i Vašek, který je rovněž s batohem velmi spokojený. Proto jej hodnotíme plným počtem pěti tlapek. Batoh deuter guide 35+ rovněž používá horská služba ČR.

 

Jediným záporem zůstává váha, která by se, případnou integrovanou pláštěnkou, ještě zvýšila a dostala na méně snesitelnou úroveň. Drobným nedostatkem bylo trochu složitější uchycení cepínů, které však již deuter elegantně vyřešil a u nových modelů se s tím již nesetkáte. Cena je více než příznivá a určitě si vyberete z řady barevných variant, které jsou u těchto batohů stálicí. Pokud chcete všestranný nejen horolezecký batoh, vyzkoušejte deuter guide. Třeba Vám padne a bude Vás provázet tak jako nás při nejrůznějších outdoorových výpravách.

 

Jana a Jastrabia veža. (Vysoké Tatry, březen 2009)

 

Související odkazy:

DEUTER - oficiální stránky německého výrobce

ZÁDOVÉ SYSTÉMY - popis a nákresy zádových systémů

 

27. 3. 2009

Jana a Martin

sulganova.j@seznam.cz
martin@ursus.cz