CASSIN C12 Mixed

 

Přemýšlíte nad nákupem horolezeckých maček pro zimní sezónu? Tak právě pro Vás je minirecenze námi oblíbeného modelu maček Cassin C12. Tento klasický model se vyrábí ve třech různých variantách upínání. Model C12 Uviversal nabízí jednoduché upínání na boty bez patní drážky, naopak model C12 Fast je klasickou rychloupínací mačkou. Mezi horolezci se však těší, stále většímu zájmu, forma upínání, která je kombinací předchozích typů. Mačky Cassin C12 Mixed jsou určeny pro boty s drážkou na patě, díky univerzální přední části je však využijete i na botách určené výhradně pro rychloupínací mačky. Model C12 Mixed prošel v loňském roce výraznou inovací, ale vylepšení se objevily v podstatě u všechy typů řady C12.

Aktuální model maček Casin C12 Mixed.

 

Pojďme se na model podívat v detailnějším pohledu. Mačky jsou již několik sezón vyráběny v klasické oranžovo - šedé kombinaci. Oranžové jsou také vyhazovače sněhu, tzv. anti-snow bouncery, které jsou součástí každého balení. Už na první pohled je jasné, že se jedná o klasické "kloubové" mačky. Středový pásek je však velmi pevný a navíc jej můžete nastavit s přesností na 0,5 cm. Váha maček je cca 1000 g (pár) a lze je použít na boty velikostí 36 - 47. Středový pásek je tak univerzální a nemusíte tedy dokupovat jeho menší či větší variantu, jako tomu je například u maček od francouzské firmy Petzl. Jednoduchou hliníkovou spojku pak využijete při nastavení na boty malých velikostí. Oficiální MOC je stanovena na 2990,- Kč, ve vybraných internetových obchodech se dají sehnat za příznivou cenu, která klesá pod 2500,- Kč.

 

Srovnání staršího modelu maček C12 (vlevo) a současný model na trhu (vpravo).

 

Velmi praktickou věcí je rovněž možnost kombinací mezi jednotlivými modely maček od firmy Cassin. Všechny druhy upínání jsou řešeny stejně, takže jednotlivé díly lze bez problémů oddělat a zase přidělat na jiné mačky. K čemu se to hodí? Pokud Vy nebo Vaši přátelé mají jiné druhy pevné obuvi, můžete si přední části vyměnit. Jedná se například o možnosti volby mezi lezením v ledu (Cassin C14) a běžnou horskou turistikou (Cassin C12). Hlavní výhodou totoho systému upínaní je však možnost volitelného nastavení přední i zadní části. Na každé straně mačky jsou v přední i zadní části dva otvory, mezi kterými se můžete rozhodovat. V případě bot malých velikostí využijete i hliníkovou spojku, která je součástí každého balení. Po jejím nasazení, na nejširší přední část, se středový pásek výrazněji zkrátí. Tím se tedy výrazně neprodlouží zadní část středového pásku, který by Vám mohl vadit při volbě nejmenších velikostí maček (viz. obrázek dole).

 

Mačky Cassin C12 používáme již dvě sezóny a zatím nejeví žádné výrazné známky opotřebení.

 

Pokud popisujeme mačky, je třeba se zmínit o hrotech. Ty jsou vyrobeny, stejně jako celá konstrukce maček, z klasického materiálu (Cr-Mo-Ni ocel). Jsou tedy velmi pevné a poskytnou výbornou oporou v mixech nebo při občasné chůzi ve skalnatém terénu. Umístění hrotů je logické, jedná se o klasické dvanáctihroté mačky, takže osm v přední a čtyři hroty v zadní části. Výrazný je zde zejména první pár předních hrotů, které jsou dosti dlouhé a ani přesah špičky boty, který je u takového upínání zcela běžný, je výrazně nezkrátí. Druhý pár hrotů je výrazněji předsunutý vpřed a podporuje tak funkci předních hrotů. Mačky C12 jsou tedy dobrou oporou i v kolmém terénu. V zadní části je zvolen klasický typ rychloupínání pomocí plastové patky, která velmi přesně kopíruje drážku boty a nedovolí sebemenší uvolnění. Celý systém lze samozřejmě regulovat podle znamémek "+" a "-", které vyjadřují pevnost upnutí maček.

 

Uchycení mačky k botě v přední a zadní části. Je nutné mít pevnou botu se žlábkem na patě!

 

Celkové upínání maček je tedy logicky řešeno předním plastovým pruhem, který je zároveň pružný i pevný a výborně tak kopíruje parametry přední části boty. Vzadu je nastavitelné rychloupínání. Protože se nejedná o automatické mačky (rychloupínání vpředu i vzadu), je celý systém spojen velmi pevnými sešitými popruhy, které se jednoduchým systémem zapínání spojí a vytvoří jeden pevný celek. Kratší popruh je ukončen dvěma hliníkovými kolečky, kterými se delší část popruhu provleče a přitáhne k botě. Velkou výhodou je krátký popruh, který je našitý na jedno z koleček. Při zapínání maček jej umístíme do vodorovné polohy vzhledem k oběma popruhům. Při uvolňování maček pak za něj stačí pouze zatáhnout a jste "volní".

 

A jak mačky jednoduše uvolnit? Stačí zatáhnout za popruh, který musí zůstat ve vodorovné poloze.

 

Mačky sedí na botách "jako přibité". S pevností jejich uchycení tedy není žádný problém!

 

Před koupí samotných maček je samozřejmě nejlepší si je vyzkoušet na vlastní obuvi. Zásadně tedy kupujeme dříve obuv a pak teprve mačky. V našem ursus týmu tyto mačky používáme v obou provedeních (staré i nové), na čtyřech různých typech bot a nikdy jsme s jejich pevností neměli problém. Jsou tedy v tomto ohledu velmi univerzální. Při ideálním nasazení se pak středový pásek ani nepohne a ani výrazně asymetrické podrážky dnešních moderních bot nejsou žádným problémem. Musíte počítat s tím, že přední hroty nebudou, jak se říká "úplně rovně", ale rozhodně se nejedná o žádný nedostatek.

 

Asymetrická podrážka moderních bot není problémem. Stačí přesně nastavit a mačky drží velmi pevně.

 

Výborným doplňkem jsou tzv. vyhazovače sněhu, které jsou barevně sladěny s ostatními částmi. V tomto případě jsou dodávány v oranžovém provedení a lze je pohodlně nasadit i oddělat pomocí plastových zarážek, které přesně padnou do otvorů v ocelové konstrukci. Sníh se tak nelepí na podrážku bot a výrazně usnadňuje chůzi.

 

Mačky Cassin C12 Mixed v akci. (Malá Fatra, 2008)

 

A jaké je využití maček? Jak jsme již uvedli na začátku článku, lze je bez problémů použít při vysokohorské turistice, jsou vhodné i na lehké mixy nebo ledové lezení. V případě správné polohy drží mačky i v ledu a vhodně nahrazují dražší modely s vertikálními hroty, které jsou pro tyto účely přímo vyráběny. Jelikož však model C12 nemá vertikální hroty, je třeba "klasické" hroty dobře nabrousit, aby v ledu dobře držely. Mačky používáme už druhou sezónu při našich výpravách do zimních Vysokých Tater i dalších slovenských pohoří. Potrápili jsme je při VHT, v mixech i v ledu a při všech těchto aktivitách se nám dobře osvědčily.

 

Absence vertikálních hrotů není při lezení v ledu velkým problémem. (Maltatal, únor 2009)

 

Nejvýznamnější klady a zápory přinášíme v jednoduchém shrnutí. Co se týká váhy maček (cca 1000 g), je o něco vyšší než u nejlehčích srovnatelných modelů konkurenčních firem. Pro příklad uvádíme následující srovnání dvánáctihrotých poloautomatických maček: Petzl Vasak LL: 890 g, Grivel G12: 890 g, Cassin C12 Mixed: 1000 g, BlackDiamond Serac Clip: 1180 g. Pokud se opravdu rozhodnete pro model C12 Mixed, je třeba počítat s těmito údaji...

 

Klady (+)

- dostatečná pevnost upnutí maček k botám

- snadná manipulace v terénu

- přední plastová část chránící před "okopáním" špičky boty (pouze starší model)

- praktické a jednoduché vyhazovače sněhu (anti-snow)

- délka předních hrotů

- předsunutí druhého párů hrotů směrem dopředu (lepší stabilita)

 

Zápory (-)

- větší váha oproti některým konkurenčním modelům

 

V našem ursus týmu používáme mačky C12 již druhým rokem. Na obrázku je vidět starší model.

 

Související odkazy:

CASSIN - oficiální stránky italské firmy

 

14. 05. 2009

Jana a Martin

sulganova.j@seznam.cz
martin@ursus.cz