recenze Multi Chain od Climbing technology

Vzhledem k tomu, že díky spolupráci s českým zástupcem CT máme přístup k jejich materiálu tak se nám dostala do ruky na ozkoušení i tato vychytávka. Píšu schválně vychytávka, protože je to dle mého názoru dost zásadní posun v rámci bezpečnosti pro lezce, kteří používají takzvanou „odsedku“ a nevyužívají starou techniku odsedání přímo do lana.

 

 

Takže o co jde:

- Tato pomůcka svou konstrukcí řeší nekonečné debaty na téma Daisy chain a její bezpečnost a také snižování pevnosti ploché smyčky v případě používání s uzlíkem pro slanění.
- Její řetězová konstrukce zajišťuje pro každé oko nosnost 24kN a je vyrobena z dynema smyček tl. 13/15mm
- Její koncové oko a oko do sedáku je jiné barvy než ostatní a umožňuje tak snadnou orientaci.
- Koncové oko je vybaveno speciální koncovou modrou smyčkou zabraňující přetočení anebo vypadnutí karabiny
- Navazovací oko je vybaveno patentovaným systémem uchycení bez použití liščí smyčkou a oslabení tak pevnosti oka.
- Délka pro maximální odsednutí je 125cm + karabina
- Váha je celkem  140g.

 

Jak to vidím já (plusy a mínusy):
V první řadě musím napsat, že tuto recenzi píši po celoročním aktivním používání (rozuměj tak, že je na sedáku, který mám na sobě cca 280 dnů v roce). Před multichain jsem používal klasickou Daisy chain.

 

1. Konstrukce Multiny budí na první dojem pocit bezpečí mnohem většího než klasická odsedka ze smyce anebo Daisy chain a to bez ohledu na to co je napsáno na štítku. Toto je pro mě i mé klienty dost důležité při lezení v horách.


2. Dost mě baví systém uchycení do sedáku, kdy vlastně vzniká ještě jedno centrální oko. Procvakávám tak při jištění karabinu oběma oky.

 

3. Systém uchycení koncové karabiny na oku jiné barvy a s fixací proti protočení mi přišel oproti klasické Daisy chain taky inovativní. Měl jsem sice u klasické Daisyny povinný uzlík v karabině, ale při práci jednou rukou, kdy jsem chtěl daisynu prodloužit, jsem se dost obával aby nevypadly obě oka. Tady je to jasné, poslední oko nevypadne. A díky jiné barvě hned vidíte které to je a jak sundat odsedku ze sedáku.


4. Hrubší a pevnější oka taky zajišťují snadné zkracování a prodlužování multiny jednou rukou.


5. Další pro mě velkou výhodou je vytvoření štandu přímo z Multiny a jištění z ní. Vzhledem k tomu, že učím lidi na vícedélkovém lezení, tak se mi často stane, že doberu druholezce, který doleze a vytvoří si vlastní štand pro dalšího lezce, kterého dobírá. Já mu po dolezení vlastně vyklidím celý prostor a on může samostatně pracovat pod mou kontrolou.

 

6. Výborně se dá použít i pro dopomoc na ferratě.


7. To, že se dá použít multina i pro „hákování“ při těžkém kroku je možná taky výhodou, ale toto naštěstí často nepoužívám:)

 

8. Poslední výhodou je velká nosnost oček, což se může hodit při asistovaném slanění anebo záchraně.

 

Jako poslední a pro mne opět velkou výhodou je nosnost oček, při asistovaném slanění anebo záchraně.
Myslím, že teď si všichni říkají, že to jen vychvaluji, ale opravdu jsem na této vychytávce nenašel žádnou chybu. Ze začátku jsem měl trochu strach z toho, že přeci jen materiál PES Dyneema Polyamide nebude zárukou dosti dlouhé životnosti, ale je dost v pohodě. I přes opravdu drsné zacházení, pořád budí mou důvěru.
Chtělo by se nakonec říct, že její největší nevýhodou bude vysoká cena, ale ani to se nedá tak úplně vytknout. Jistě, na klasickou plochou smyčku za stovku to nemá, ale za cenu 1099,-Kč si myslím, že se to vyplatí.
Takže nevýhody ať hledají jiní…… Za mě opravdu vydařená věcička.

 

Autor recenze: Michal Miguel Hron (www.m-guide.cz)

 

 

Multi chain je možno koupit např. zde:http://1url.cz/stueb

Oficiální video od CT je pak zde: http://1url.cz/YtueP

 

A na závěr už jen pár fotek z akcí: