Návod: redukce na vysávání vnitřku zrcadlovky

 

Když máte binec ve foťáku...

Každého zrcadlovkáře začně po nějaké době práce s DSLR trápit jedna nepříjemnost. Při výměně objektivů se totiž dostává do vnitřních prostorů aparátu spousta mikroskopických částeček ze vzduchu. A tento prach, pyl a všelijaké přilnavé smetí se velmi rádo dostává až na samotný povrch srdce digitálního fotoaparátu- snímacího čipu. V praxi se to projevuje většími či menšími tmavými skvrnami na výsledných fotkách (obzvláště při vysokém clonovém číslu). S takovýma vadama obrazu se pak nedá dělat nic jiného, než je pracně softwarově vyretušovat. Dále se také prach usazuje na zrcátku a očnici a znepříjemňuje tak focení.

Takže suma sumárum- žádná sranda s prachem není. A uklízet se musí.

 

Co s tím?
I mně toto téma začalo trápit. Přestože má můj fotoaparát mechanické čištění čipu (viz. článek o Pentax K10D), s některýma nečistotama si neumělo poradit. První skvrnu jsem ignoroval, ale když jich přibylo, bylo třeba zakročit. Nejprve jsem investoval 200,- do čistícího balonku, kterým jsem prach ofukoval. Bohužel to příliš nepomohlo- prach se rozfoukal a znovu usadil. Poté jsem začal uvažovat o koupi nějaké čistící sady na čip (většinou se skládá z čistící tekutiny a štětečku)- taková věcička však není levná a je jen na několik použití. Navíc při takovémto čištění dochází k silné interakci s velmi choulostivým povrchem čipu a přestože se výrobci dušujou, že je jejich výrobek nezávadný, vždycky je takováto aplikace riziková. Nakonec se na mně přece jen usmálo štěstí- na internetu jsem našel návod na výrobu "vysavače fotoaparátu."

Tento návod jsem použil a podle svých potřeb trošku upravil a realizoval. Výsledek si nemůžu vynachválit.

 

Nezbytné ingredience
Pro výrobu budete potřebovat:

- průpiska (ideálně s gumovým držátkem- padne do ruky jako ulitá a neklouže).

- PVC hadička (průměr cca.5mm), která se prodává ve akvaristických potřebách. Je třeba, aby byla nestažitelná podtlakem.

- plastové víčko které je shodné s průměrem hubice vysavače a dá se na ni nasadit. Já jsem použil víčko od repelentu Autan.

- vatové tyčinky do ucha

- funkční vysavač

- izolepa

- nůžky

- nebozez, případně vrtačka + vrták

 

Montáž
1) Rozšoubovat průpisku na součástky a vydělat náplň.

2) Horní částí rozmontované průpisky prostrčit hadičku. Hadička má průměr o málo větší než otvor, proto bude dobře těsnit.

 

3) Konec hadičky vsunout do přední části průpisky a smontovat oba díly průpisky dohromady.

4) Upravit 2 vatové tyčinky. Ostrý hrot: je třeba oba konce očistit od vaty, jeden konec seříznout do špičky. Měkký hrot: jeden konec od vaty očistěte, druhý ponechejte. Ale pozor, NEDOTÝKAT se vatového konce!- lidské ruce jsou mastné a vatu je třeba zachovat sterilní.

 

5) V plastovém víčku udělat díru o málo menší, než je průměr hadičky. Některé víčka jdou provrtat ručně nebozezem, na některé je třeba težší kalibr- vrtačka.

6) Otvorem ve víčku prostrčit hadičku- musí to jít ztuha, ať to dobře těsní.

7) Víčko nasunout na hubici vysavače a dle potřeby zatěsnit izolepou.

8) Přístroj je připraven k použití!

 

Aplikace přístroje

1) Fotoaparátem provést kontrolní snímek č.1 (bílý papír s vysokým clonovým číslem). Poté jej vypnout a odmontovat objektiv.

2) Z vysavače nejprve vyjmout sáček- stroj bude mít lepší tah a do vzduchu poletí méně špíny.

3) Vysavač umístit co nejdále od místa čištění, číštění provádím v co nejčistší místnosti (koupelna).

4) Zapnout vysavač na střední výkon. Není dobré vysávat příliš dlouho- mohlo by dojít k přehřátí motoru. Po několika minutách vysávání je vhodné sejmout hubici a chvíli nechat pracovat naprázdno.

5) Aparát otočit vzhůru nohama a ostrým hrotem vysát matnici, stěny a doraz zrcadla a samotné zrcadlo. Pokud se prachu nechce, zkuste vyndat ostrý hrot a zdálky vysávat pouze hrotem průpisky.

6) Poté sklopíme zrcadlo (menu fotoaparátu) a přistoupíme k čistění samotného čipu. Na průpisku nasadíme měkký hrot (nedotýkat se prsty vaty) a velmi zlehka jezdíme hrotem po snímači. Pokud je třeba trošku přitlačit, netlačte kolmo, ale z boku.

7) Následně fotoaparát vypnout, nasadit objektiv, zapnout a provést kontrolní snímek č.2.

8) Po porovnání kontrolních snímků vidíte úspěšnost zákroku.

 

Zkušenosti a ohlasy

Tento vynález mám již několik měsíců a zatím jsem se nesetkal s jediným nedostatkem. Čištění bývá téměř vždy úspěšné, pokud se ještě nějaká šmouha objeví, dá se kdykoliv znovu odstranit. Samozřejmě tímto neodstraníte mastnostu- na tu už si skutečně asi musíte pořídit čistící tekutinu.

Co se šetrnosti k přístroji týče, myslím si, že vata je natolik měkká, že silikonový povrch čipu nemůže ohrozit. Také jsem se ptal vynálezce, pana Jana Kratochvíla, který přístroj aplikuje už několik roků a odpověděl, že neměl jediný negativní ohlas.

Takže na závěr můžu říct, že tuhle věcičku vřele doporučuji. Chce to jen zlaté české ručičky a chvilku času!

 

(http://www.42.cz/ccd.htm)

 

Honza

jan.husak@ursus.cz

16.6.2008