Tamron AF 70-300 F/4-5,6 Di LD MACRO pro Pentax

 

Je stará známá pravda, že širokorozsahové objektivy mají horší kresbu než objektivy pevné. Pokud má objektiv mimo to i zaměření na makro a prodává se v cenové relaci kolem 4000Kč, nemůžeme od něj čekat žádné zázraky. A jaké mám zkušenosti s jedním takovým objektivem od společnosti Tamron bych vám chtěl právě povědět.

 

Objektiv jsem si koupil v březnu 2008 z druhé ruky, vyšel mně na 3000Kč. To je cena víc než slušná, když jsem uvážil, co všechno objektiv umí. Ohnisko 70mm (ekv.35mm-105) je ideální pro portréty, naopak superteleobjektiv 300mm (ekv.450) vám přitáhne většinu věcí na dosah ruky.

Velice praktická je i funkce MACRO při které jednoduché mechanické přepnutí optiky umožní fotit v poměru zvětšení 1:2 (tedy tzv.pseudomacro), ovšem pouze v rozsahu ohnisek 200-300mm.

Objektiv je navíc velice skladný (délka 116mm, průměr filtru 62mm) a lehký (435g) , ideální pro cestování. Je vyroben z kvalitního plastu, bajonet má kovový.

K objektivu dostanete i praktickou sluneční clonu.

 

A teď se pojďme podívat na praxi a na negativa objektivu:

Jak už jsem se zmínil na začátku, za tu cenu se od objektivu nedá co do kvality moc čekat. Skutečně, objektiv kreslí velmi měkce, obzváště pak v rozmezí ohnisek 200-300mm, pomůže leda silné zaclonění. A to je zase kamenem úrazu, protože už i tak dost nízká světelnost ještě víc utrpí a pokud nefotíte vyloženě ve dni sluncem prozářeném, pak vám nepomůže ani svěcená voda (možná tak stabilizátor a pevná ruka nebo stativ, to jo:-)

To samé platí pro makro, kdy je obtížné bez dobrého nasvícení exponovat nerozmazanou fotku.

Optické vady jsou pochopitelně taky přítomny, obzvláště pak chromatická aberace dá fotce často hodně zabrat. Výrobci dobře věděli, proč sluneční clonu do balení přiložit- při bočním světle je vhodná. Protisvětlo však nezachrání.

Vzhledem k tomu, že je objektiv vybaven klasickým motorkem, je někdy problém rychle zaostřit. Ostření je poměrně hlučné, ale to zas tolik nevadí. A když už nic, tak se dá přepnout na manuál:-)

 


 

Mou osobní negativní zkušeností je taková drobná závada. V mechanice objektivu se něco ulomilo a výsledek je, že nemůžu zoomovat zoomovacím kruhem, ale musím vysunovat objektiv z tubusu ručně. Je to celkem volné, takže to jde:-) Navíc mám pocit, že tato závada má na svědomí zhoršené zaostřování. Když jsem se však informoval, kolik by stála oprava této záležitosti, zjistil jsem, že bych za to dal téměř stejně jako za nový objektiv. Objektiv proto používám i v tomto zhoršeném stavu a brousím si zuby na lepší.

 

Suma sumárum, objektiv Tamron AF 70-300 F/4-5,6 Di LD MACRO pro Pentax je typickým low-endovým objektivem, který však za svou cenu poskytuje opravdu hodně. Přestože to z mého popisu asi moc nevyplývá, fotím s ním rád a už se mi s ním povedlo hodně pěkných fotek. Je výborným společníkem na cesty, kdy je vhodný pro svou hmotnost a v neposlední řadě i cenu (na čundr bych s objektivem na 40 000Kč asi nejel). Kvalita obrazu je v dané cenové skupině jedna z nejlepších, při porovnání s dražšími modely však vidíme veliké rozdíly.

Pokud máte hluboko do kapsy a nevadí vám, že se nad focením někdy pekelně zapotíte, pak je Tamron velmi dobrou volbou.

 

 

Fotky s tímto objektivem najdete ve většině mých fotogalerií od března 2008.

 

Recenze:

- photozone.de

- dyxum.com

 

 

Konstrukce

 

Kresba


Vady obrazu

 

Praktičnost

 

Poměr cena/výkon

 

Celkem

 

Honza

jan.husak@ursus.cz

22.11.2009