Pentax SMC-DA 18-55mm F/3.5-5.6 AL

 

Tento objektiv jsem si pořídil v setu spolu s mým milým Pentaxem K10D. Setové objektivy většinou nebývají to nejlepší, co může výrobce nabídnout, přesto je však bývá jejich cena v poměru ku výkonu velmi dobrá. Pentax 18-55 je pojat  právě v tomto duchu.


Když jsem se rozhodoval o koupi objektivu, měl jsem velké dilema- koupit si nějaký kvalitní objektiv (každý fotograf ví, že pěkný obraz fotky netvoří foťák, ale objektiv) a nebo si koupit za pakatel „seťák“. Nakonec jsem zvolil druhou možnost. Objektiv mně v setu vyšel zhruba na 2000Kč (samotný stojí skoro 4500,-).

 

Přestože je to typický "plasťák", jeho konstrukce působí solidně (např. ve srovnání se svými vrstevníky od Canonu). Objektiv jsem jednou posílal poštou a pro trestuhodné zacházení se zásilkou byl balík poškozen a nasazený UV filtr prasknul. Objektiv však zůstal naprosto nepoškozený.Výhoda plastu navíc spočívá v jeho hmotnosti.  Váha 225g a rozměry 68,0 x 67,5 mm jsou k nezaplacení.

 

Také pro rozsah ohniskových vzdáleností (18-55mm) je typickým zástupcem základních objekticů, které s sebou taháte všude. Bajonet je kovový, takže se nemusíte bát poškození. Průměr závitu na filtr je 52mm, samozřejmě nechybí ani závit na sluneční clonu (dodávaná s objektivem).

 

Když se však podíváme na optické kvality objektivu, zjistíme že cena je ekvivaletní kvalitě zobrazení a světelnosti objektivu (3,5-5,6). Objektiv kreslí při nižších clonách neskutečně měkkce (obzvláště v okrajích) a nekvalitně. Také je evidentní silná chromatická aberace a o něco slabší vinětace a soudkovité zkreslení. Ale není se čemu divit. Při srovnání s ostatními výrobci jsem zjistil, že setové objektivy Nikonu jsou na tom o něco lépe, Canon o něco hůře. Ale to už je jen mé subjektivní, nepříliš vypovídající porovnání. V současnosti je na trhu také objektiv Pentax DA 18-55 II, který je údajně lepší.

 

 

 

Na druhou stranu má objektiv výborně zvládlé ostření. Skutečně na to, že to není žádný ultrazvukový objektiv, ostří rychle a tiše. Další věc, která na něm potěší je poměr zvětšení 1:3. To se sice ještě nedá makrem nazývat, ale kytičky se s tím už dají pěkně fotit. Minimální zaostřovací vzdálenost je 25cm. A v neposlední řadě má ještě jednu vynikající vlastnost. Tou je možnost ručního doostření i při autofocusu (namáčkuté spoušti).

 

Když to shrnu: Pentax 18-55 je ideální objektiv pro lidi, kteří s focením na zrcadlovky Pentax/Samsung teprve začínají a v budoucnu plánujou polepšit. Koupit objektiv v setu se určitě vyplatí a poté, co se člověk ve světě digitálních zrcadlovek trochu rozkouká, je možné objektiv prodat a upgradovat. Já osobně jsem po roce přešel na Sigmu 17-70 a nijak jsem na tom netratil.

 

Fotky s tímto objektivem najdete ve fotogaleriích z roku 2008 (březen- prosinec).

 

Recenze:

- dpreview.com

- photozone.de

 

 

Konstrukce

 

Kresba


Vady obrazu

 

Praktičnost

 

Poměr cena/výkon

 

Celkem

Honza

jan.husak@ursus.cz

6.4.2008 (aktualizováno 22.11.2009)