Na Sivý vrch a Brestovou...

 

Další slovenský tip na výlet je tady a s ním i další vysokohorský výlet. Tentokrát se bude jednat o méně náročný výstup na Sivý vrch (1804,5 m) a Brestovou (1902,6 m). V případě krásného počasí a dostatku času lze vystoupit i na blízký Salatín (2047,5 m). jelikož se budeme pohybovat v nadmořské výšce okolo 2000 m n.m., je tento výlet zařazen do kategorie vysokohorské turistiky (VHT). Výchozím bodem na celý hlavní hřeben Roháčů je Hutianské sedlo, tedy rozcestí u autobusové zastávky na silnici vedoucí ze Zuberce do Liptovského Mikuláše. Začíná zde červená turistická značka, která vede celým hlavním hřebenem Západních Tater. Hned na začátku je nutné zmínit, že na zmiňovanou zastávku jezdí denně spoje ze Zuberce a přilehlých obcí. Je tedy dobré využít spoje a to zejména už v ranních hodinách, díky stálejšímu dopolednímu počasí na horách. Zpět se totiž budete vracet jinou cestou a tak se zde vlastní auto stává určitou nevýhodou.

 

Hned za rozcestníkem u informačních tabulí se turistický chodník noří do zdejších smrkových lesů a nezáživným stoupáním Vás dovede až na začátek vlastního hřebene. Po nekonečných serpentinách v pásmu smrkových lesů se dostanete až do pásma borovice kosodřeviny, která Vás bude doprovázet na většině dnešní trasy. Už na začátku hřebene se zdejší porosty kleče mísí s horskými loukami a mohutnými vápencovými skalami. Ty, jako bílí velikáni, vystupují z okolních porostů a vytváří charakteristický obraz zdejší krajiny.

 

Po úvodním lesním úseku vychází turistický chodník přímo mezi mohutnými vápencovými skalami.

 

Cesta nejprve stoupá ještě souvislými porosty kleče až do nadmořské výšky okolo 1600 m n.m., kde nastupují mohutná vápencová bradla – Radové skaly. Ty svou četností a výskytem naprosto převažují nad porosty kleče a vytváří místy kompaktní skalnatý hřeben, který končí až na vrcholu Sivého vrchu. V nejtěžších místech – skalních komínech jsou umístěny i pomocné řetězy.

 

Typický obrázek ze Sivého vrchu. Všude okolo jsou bíle zářící vápencová bradla. V pozadí je dobře viditelný masív Veľkého Choče (1607 m) a úplně v pozadí vrcholy Malé Fatry.

 

Pokud vyrazíte na jaře nebo v létě, můžete obdivovat nekonečné zástupy, často  vzácných, rostlin, které lemují zdejší chodníky. Labyrint skal Vás po dvou hodinách dovede až na samotný vrchol Sivého vrchu (1804,5 m). Díky vertikální členitosti hřebene se zde otevírají výhledy na všechny světové strany.

 

Celý výstup na Sivý vrch doprovází nekončící vápencová bradla. V pozadí je vidět hlavní vrchol.

 

Na západě lze pozorovat masív Veľkého Choče (1607 m) a také vrcholy Malé Fatry s výraznými skalnatými vrcholy Veľkého a Maľého Rozsutce. Na severu se objeví masív Babiej hory (1729 m) a přímo před Vámi, na západě, celý hlavní hřeben Roháčů s nespočtem dvoutisícových vrcholů. Už během výstupu lze na jihu spatři rozsáhlou vodní nádrž – Liptovskou Maru a úplně v pozadí mohutnou hradbu Nízkých Tater. Na vrcholu se napojuje i zelená turistická značka, která začíná až ve vzdálené Liptovské kotlině.

 

Panoramatický pohled ze Sivého vrchu na velkou část hlavního hřebene. Klikněte pro větší obrázek.

 

Vašek a Silva na vrcholu Sivého vrchu (září 2007).

 

Červená značka, při sestupu z vrcholu, vede nejprve po skalním hřebínku a poté se noří do vzrostlých porostů kosodřeviny a ústí ve známém sedle Pálenica (1573 m). Zde se nabízí i první možnost sestupu do údolí, konkrétně žlutá značka, která po nekonečných téměř třech hodinách ústí v centru Zuberce. Při rychlejší chůzi lze celou trasu absolvovat v polovičním čase. Touto cestou můžete sestoupit i v případě horšího počasí, které se na horách může kdykoliv objevit.

 

Sestup vede pásmem kleče do sedla Pálenica a odtud značka stoupá až na vrchol Brestové.

 

Červená značka pak pokračuje dále po hřebeni. Nejdříve vytváří několik ostrých serpentin v pásmu kleče a dále pokračuje po travnatých pláních v okolí vrcholů Redikalné (1651,2 m), Pálenica (1752,6 m) a Zuberec (1805,5 m). Na tomto vrchole je rovněž vysoký kovový kříž, který je dobře viditelný již z velké dálky. Na vrchol Brestové je to již kousek a závěrečné výškové metry Vám, v případě dobrých klimatických podmínek, usnadní nekončící výhledy.

 

Na hřebeni pod Pálenicou. Vlevo v pozadí je Brestová (1902,6 m) a vpravo masív Salatína (2047,5 m).

 

Z výstupu na Brestovou... Klikněte pro panorama v plné velikosti.

 

Vrchol Brestové (1902,6 m) je dalším výchozím bodem na hlavním hřebeni a oblíbeným cílem řady vysokohorských turistů. Kromě červené hřebenové značky zde totiž končí i modrá značka vedoucí z nedaleké osady Zverovka. Právě modrou značkou lze sestoupit do zmiňované osady. Odtud se poté poholdlně autobusovým spojem dostanete až do Zuberce, případně dalších obcí v okolí.

 

Výhledy z vrcholu Brestové (1092,6 m) na velkou část Západních Tater. Klikněte pro zvětšení...

 

Samotný sestup z Brestové vede zpočátku po hřebeni Predného Salatína až do sedla pod vrcholem Predného Salatína (1624 m). Odtud pak prudce klesá dolů do údolí v nekonečících serpentinách a stupních Spáleného žlabu. V zimě je tento úsek velmi nebezpečný a také logicky uzavřený, protože zdejší laviny měly už nekolikrát tragické následky. Celý žlab totiž končí až v prostoru sjezdové tratě, která je po celou zimu oblíbeným cílem lyžařů. Výchozím bodem pro zimní radovánky je opět Zverovka, konkrétně pak přilehlá parkoviště. Modrá značka tedy končí v osadě Zverovka a odtud Vás čeká už jen cesta zpět do civilizace. Někdy lze modrou značku využít i jako nástupní cestu, ovšem vzhledem k tvrdému a ostrému stoupání, je lepší trasu absolvovat stejně jako v našem tipu na výlet.

 

Část sestupové trasy z Brestové vede po hřebeni Predného Salatína.

 

Nezapoměňte na to, že se jedná o vysokohorskou turistiku a také na rychle se měnící počasí, které dokáže přichystat nejedno překvapení. Je dobré využít i teleskopické hole, které Vám výrazně usnadní výstup i ostré klesání na Zverovku a zároveň šetří Vaše namáhané klouby. Na cestě není možnost občerstvení, jediný pramen je až na Zverovce u silnice, je tedy nutné mít všechno potřebné v batohu. Přejeme Vám krásné počasí a spoustu nádherných zážitků z tohoto krásného koutu Slovenska! Dovidenia v Roháčoch!

 

Chcete vidět více fotografií ze Sivého vrchu a Brestové? Klikněte na obrázky!

 

Pro podrobný plán tras klikněte na mapu...

 

Mapa: 3 - Západní Tatry - Podbanské, Zverovka, 1:25 000, VKÚ Harmanec.

Mapa: 112 - Západní Tatry, 1:50 000, VKÚ Harmanec.

 

Pohled z hřebene Predného Salatína na nejznámější vrcholy Západních Tater. Klikněte pro zvětšení...

 

Související odkazy:

TANAP - oficiální stránky tatranského národního parku

HORSKÁ SLUŽBA SLOVENSKO - střediska, kontakty, informace

LAVINY - portál HZS Slovensko. Pokud vyrazíte do hor v zimě...

SHMÚ - vše o počasí na Slovensku

SIVÝ VRCH - několik fotografií z této části Roháčů

ZUBEREC - oficiální stránky obce

PENZION ŠKERDA - příjemné ubytování v centrální části Západních Tater

 

30. 05. 2009
Jana a Martin
martin@ursus.cz

sulganova.j@seznam.cz