SKORO JASNO - TV SERIÁL O POČASÍ

 

Chcete mít skoro jasno ve všem, co se předpovědi počasí týká? Pak se dívejte na nový cyklus Skoro jasno.

 

Témata jednotlivých dílů

  Teplota, Tlak vzduchu a meteorologický model, Vítr, Oblačnost, Srážky, Atmosférické fronty, Meteorologický radar, Družice, Bouřky a tornáda, Vzduchové hmoty a znečištění ovzduší, Sluneční záření, Klimatologické oblasti světa a změna klimatu, Přírodní katastrofy způsobené počasím

 

Skladba každého dílu

  - Pranostika, aneb návrat do historie – představíme téma nebo pojem v historických souvislostech, popř. vysvětlíme pranostiky, které divák notoricky zná (měření v Klementinu, pranostika o Medardovi, větrná korouhev Petra Voka, Hamletovo pozorování oblohy, objevitelé meteorologického radaru, první meteorologické družice, bleskosvod Prokopa Diviše, smog v Londýně v roce 1952, Slunce a pyramidy...)

   

  - Ve školní lavici – vysvětlíme termíny a pojmy, které souvisejí s tématem, aby divák správně chápal to, co každý den slyší při předpovědi počasí

   

  - Mýtus, aneb opravník obecně oblíbených omylů – vyvrátíme mýty, které se v souvislosti s počasím tradují (teplota se měří na slunci; když je vysoký tlak, pak je hezky; severní vítr vane na sever; červánky znamenají zhoršení počasí; přeháňky jsou slabé a rychle přestanou; po přechodu studené fronty se vždy ochladí; radar ukazuje oblačnost; družice pouze fotí zemi z vesmíru; tornáda se v Česku nevyskytují; při inverzi jsou nadlimitní koncentrace škodlivin; slunce ohřívá přímo vzduch; díky globálnímu oteplení bude tepleji; všechny katastrofy jsou důsledkem lidské činnosti...)

   

  - Na návštěvě – pozveme diváka na zajímavé místo, které souvisí s tématem daného dílu (nejchladnější a nejteplejší místa v ČR; nejvýše položená meteorologická stanice v ČR – Šerák; největrnější místo v ČR – Milešovka; návštěva v oblacích; lavinové terény v ČR; prognóza ČHMÚ; meteorologické radary v ČR, Libuš – místo, kde se chytají družice; Letecká meteorologická služba v Ruzyni; severní Čechy a znečištění ovzduší; Solární a ozónová observatoř v Hradci Králové; MFF UK – studium meteorologie a klimatologie; místa postižená povodněmi v ČR...)

   

  - Pod lupou aneb víte, že... – zaměříme se na rekordy, kuriozity, zvláštnosti apod. (pocitová teplota; tropické tlakové níže; příčiny katastrofy v Tatrách v roce 2004; proč je obloha modrá; srážky, které nepadají z nebe; srážkové stíny; radar v hydrologii; počty meteorologických družic a objemy přenášených dat; vzdálenost bouřky podle hromu a blesku; měření znečištění ovzduší a imisní limity; optické jevy: halo, duha, koróna, glorie; pojem klima a pojem počasí...)

   

  - V redakci počasí ČT – vezmeme diváka do redakce počasí a nahlédneme do kuchyně televizních meteorologů, zalovíme i v archivních zprávách o počasí

   

  - Viděli jste na obloze... – prostor pro diváky, vysvětlíme jim původ a důvod existence vybraných úkazů, které sami vyfotili nebo natočili

   

  A nyní už k jednotlivým dílům:

1. Teplota

V prvním díle nás Pavel Karas pozve do pražského Klementina, kde se od roku 1775 nepřetržitě měří a zaznamenávají teploty. Vysvětlíme, jak se ohřívá a ochlazuje zemský povrch, jak se měří teploty, resp. proč meteorologové předpovídají i měří teplotu ve stínu. Navštívíme nejchladnější a nejteplejší místo v České republice a zaměříme se i na pojem pocitová teplota - tedy na to, jak teplo či chlad vnímá naše tělo. V rubrice "pod lupou" shrneme rekordně vysoké i nízké teploty a řeč bude i o nejrychlejším ochlazení, které na světě i u nás registrujeme.

přehrát...

 

2. Tlak vzduchu a meteorologický model

Ve druhém dílu se s Taťánou Míkovou zaměříme na tlak vzduchu a meteorologický model. Víte, kdo zjistil, že vzduch na lidi tlačí? Ano, Evangelista Torricelli je snad v každé učebnici fyziky. Ale koho napadlo, že se počasí budoucnosti dá spočítat? O Richardsonovi se toho až zas tolik neví, ale "jeho" numerický model je dnes základem každé předpovědi počasí. Navštívíme meteorologickou stanici, kde je stále nejnižší tlak v celé ČR - vezmeme vás na Šerák. Důvodem není žádná tlaková níže, jen nadmořská výška - je to nejvýše položená stanice v ČR.

přehrát...

 

3. Vítr

Ve třetím dílu si s Alenou Zárybnickou uděláme skoro jasno ve všem kolem větru. Přemýšleli jste někdy o tom, proč někdy fouká a jindy se nehne ani lupínek? Váháte, fouká-li severní vítr od severu nebo na sever? Napovíme známou písní Severní vítr je krutý i větrnými elektrárnami v Protivanově. Vysvětlíme příčiny vichřice v Tatrách v roce 2004 a řeč bude i o fénu - jakémsi přírodním topení, které ohřívá a vysušuje vzduch v závětří za horami. V tomto dílu se potkáte i s Petrem Vokem!

přehrát...

 

4. Oblačnost

Ve čtvrtém dílu se pokusíme popsat něco tak nádherného a proměnlivého, jako jsou oblaka. Skoro jasno si uděláme v příčinách vzniku oblačnosti, v jejích druzích a přitom se dozvíte, proč některá oblaka letí po obloze a jiná zůstávají stát navzdory silnému větru stále na stejném místě. Na návštěvu nás Alena Zárybnická pozve do oblak - podíváme se na oblaky pěkně z výšky. A ještě jedna podstatná věc: vysvětlíme, co se skrývá za pojmy, jako je jasno, skoro jasno, polojasno, oblačno či zataženo.

přehrát...

 

5. Srážky

V pátém dílu pro vás Pavel Karas domluvil schůzku s Medardem. Zaměříme se na místa, kde prší hodně nebo naopak málo. Vysvětlíme, jakým způsobem a proč vlastně srážky vznikají a jak se člení. Hovořit se bude i o největších kroupách, které kdy na zemi padaly. Z bezpečné vzdálenosti nahlédneme do míst, kde v důsledku intenzivních srážek a silného větru hrozí pád lavin. Hovořit se bude i o pojmech, které se vyskytují v každé předpovědi počasí - ojediněle, místy, občas apod.

přehrát...

 

 

6. Atmosférické fronty

V šestém dílu nás Pavel Karas zbaví strachu z pojmu okluzní fronta. Řeč bude nejen o okluzích, ale i o frontách studených či teplých, o oblačných a srážkových systémech, které je doprovázejí. Vyvrátíme mýtus o tom, že po studené frontě se vždy ochladí a navštívíme pracoviště, kde se několikrát denně analyzují meteorologické mapy a kreslí se polohy mnoha frontálních rozhraní.

přehrát...

 

7. Meteorologický radar

Víte, kdo objevil meteorologický radar a na jaké principu radar pracuje, co vidí a co mu uniká? Naučíme vás poznat, co je na snímcích z radaru k vidění a jak meteorologové dělají velmi krátkodobou předpověď počasí. Pavel Karas vás zavede přímo na věž jednoho ze dvou v ČR provozovaných meteorologických radarů nedaleko Prahy.

přehrát...

 

8. Družice

V osmém dílu si skoro jasno uděláme ve všem kolem meteorologických družic. Vysvětlíme, k čemu jsou všechny ty obrovské objemy dat, které proudí z družic na Zemi a co vše je možné na každém z družicových obrázků vyčíst. Zaměříme se na to, kudy a jak vysoko létají družíce polární a geostacionární. Ukážeme perličky, které jsou na družicových obrázcích k vidění a hovořit budeme i o "vynálezci" meteorologických družic A. C. Clarkovi. S Alenou Zárybnickou navštívíme pracoviště, kde se "chytají" družice.

přehrát...

 

9. Bouřky a tornáda

V devátém dílu bude řeč o snad nejpoutavější nebeské scenérii - o bouřích a tornádech. Alena Zárybnická prozradí, kolik bouří v každém okamžiku probíhá na zemi, jak "horký" je blesk a připomene vám, jak se dá podle úderu hromu a blesku určit, jak daleko je bouře. Navštívíme Leteckou meteorologickou službu na letišti v Praze Ruzyni a místo, kde byla v Evropě poprvé postavena "povětrnostní mašina", která měla podle Prokopa Diviše odvést z nebe veškerou atmosférickou elektřinu a zamezit tak vzniku bouřek. Dozvíte se i to, že tornáda v Česku jsou sice méně častá a menší intenzity než na americkém Středozápadě, přesto se u nás vyskytují a meteorologové je podrobně monitorují.

přehrát...

 

10. Vzduchové hmoty a znečištění ovzduší

V desátém dílu se zaměříme na znečištění ovzduší a vzduchové hmoty. Připomene nejhorší smogovou situaci, při které v Londýně v roce 1952 zahynulo více než 4000 lidí. "Ve školní lavici" si připomeneme pojmy, jako jsou emise a imise, fotochemický a klasický smog. S Alenou Zárybnickou navštívíme severní Čechy - místo, kde si v minulosti vyhlašování regulačních opatření v důsledku překročených imisních limitů stalo záležitostí skoro běžnou. Hovořit budeme i o principech měření znečišťujících příměsí v atmosféře a o změnách imisních limitů v souvislosti s normami EU. Myslíte-li si, že výskyt inverze automaticky znamená zvýšené koncentrace škodlivin v ovzduší, pak vám tento omyl vyvrátíme.

přehrát...

 

11. Sluneční záření

Astronomové i meteorologové často hovoří o jedenáctiletém slunečním cyklu. I my se v jedenáctém dílu budeme věnovat Slunci, resp. slunečnímu záření. Jak souvisí slunce a pyramidy a kolik energie od Slunce na Zemi přichází? S Taťánou Míkovou navštívíme Solární a ozónovou observatoř v Hradci Králové - řeč tam bude nejen o měření stratosférického ozónu. Pod lupu si vezmeme základní optické jevy, které sluneční záření v atmosféře umí vytvořit - duhu, halo, korónu či glorii.

přehrát...

 

12. Klimatologické oblasti světa a změna klimatu

Ve dvanáctém dílu nás Taťána Míková pozve na Katedru meteorologie a ochrany prostředí Matematicko-fyzikální fakulty UK, kolegům meteorologům tak připomene jejich studijní léta. Řeč bude ale především o tom, jak se mění klima, co je příčinou jeho proměny a znamená-li globální oteplení skutečně vyšší teploty vzduchu. Dozvíte se, proč nejsou nejvyšší teploty registrovány na rovníku, i když tam přichází ze slunce nejvíce energie. Mluvit se také bude o El Ninu.

přehrát...

 

13. Přírodní katastrofy způsobené počasím

V posledním, třináctém dílu si připomeneme stinné stránky počasí, řeč bude o přírodních katastrofách, které počasí způsobilo a působí. S Taťánou Míkovou se zamyslíme nad souvislostmi mezi globální změnou klimatu a četností přírodních katastrof. Navštívíme místa, která byla v Česku postižena povodněmi, například obec Troubky na Moravě a vysvětlíme termín stupeň povodňové aktivity. Co znamená pojem stoletá voda a přijde skutečně až za 100 let? Řeč bude i o nebezpečných hurikánech, které v Česku naštěstí nehrozí. Mimochodem, víte, proč každý z nich má své jméno?

přehrát...

 

Zdroj:

- http://www.ceskatelevize.cz/program/10096889904-29.12.2006-05:55-2.html?deid=1649

 

 

zpět na fotoatlas počasí