Štramberk a okolí

01
Je krásné dubnové slunečné odpoledne. Počasí přímo vybízí k odpolední procházce a my si vybíráme Štramberk. Spojení krásné přírody a kulturních památek je velmi lákavé. Náš výlet začínáme ve zdejší botanické zahradě...

02
Celý komplex je spojením přírody, kterou představují například tyto mochny a celá řada krásných skalniček, ale i sportovního vyžití, konkrétně svými vyhlášenými lezeckými terény.

03
Jarní příroda se pomalu probouzí...

04
Uprostřed botanické zahrady je tento zajímavý komplex, který je domovem pro celou řadu skalních rostlin. V pozadí jsou vidět zdejší horolezecké stěny.

05
...a tady je celý komlex z ptačí perspektivy.

06
Pohled na milované Beskydy.

07
Kolem botanické zahrady vede tato krásná stezka. Po chvíli se před námi objevuje zdejší dominanta - Štramberská trúba.

08
...a tady je známá jeskyně Šipka, která leží na opačném kopci. Celou zdejší oblast proslavily četné paleontologické nálezy.

09
Prostě Štramberk...

10
Hned nad jeskyní začíná známý "národní" sad se sochami významných českých osobností.

11
...a za sadem je další zajímavost. Vápencový velkolom na Kotouči, vstup je zde samozřejmě zakázán, tak se podíváme aspoň na vyhlídku!

12
Člověk a příroda. Kdo zvítězí?

13
Pohled na vrchol Červeného kamene a jeho okolí, které je rovněž významnou přírodní oblastí. Je zde vyhlášen přírodní park.

14
Jaro ve Štramberku.

15

16
Sluníčko svítí, stromy krásně kvetou. Prostě idylka.

20

17
Stoupání na známou trúbu nám zpestřily krásné historické domky v podhradí...

18
Hradní nádvoří...

19
...a další malebná zákoutí, která jsou typická pro toto kulturní místo. Ale co ty popelnice?

21
...po asi kilometrovém stoupání od trúby stojíme na vrcholu Bílé hory. Zdejší rozhledna je už zavřená, no aspoň máme šanci spatřit unikátní moderní systém naučných stezek. Místo informační tabule zde využívají tzv. "okno do přírody".

22
Rozcestí pod Bílou horou.

23
Po cestě z Bílé hory se ještě zastavujeme u přírodní památky Váňův kámen a potom už hurá k autu. Najdete na fotce známý hrad Hukvaldy?

24
Slunečné odpoledne už pomalu končí, ale zážitky z této příjemné procházky v nás zůstanou ještě hodně dlouho a určitě se zde rádi zase vypravíme. Tak ahoj!